مشکلات رایج تلویزیون - با ما نفس راحت بکشید!
نقاط نورانی و سفید شدن صفحه تلویزیون تصویر کامل

هدف ما از ارائه این مطلب بررسی علت سفید شدن صفحه تلویزیون است و تمامی موارد آن را در آینده به طور مجزا مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مقدمه

سفید شدن صفحه تلویزیون در شکل‌های مختلفی دیده می‌شود. گاهی کل صفحه سفید شده و تصویری نمایش داده نمی‌شود و گاهی صفحه سفید شده، اما صدا در حال پخش است. در موارد دیگر خطوط سفید در تلویزیون و یا کمرنگ شدن تصویر علائمی هستند که با آنها مواجه می‌شویم. در اغلب موارد سفید شدن صفحه تلویزیون دلیلی سخت‌افزاری دارد. البته این مشکل سخت افزاری می‌تواند جزئی باشد و به راحتی و با هزینه کم رفع گردد.

اما گاهی نیز مشکل جدی است و هزینه‌های هنگفتی را به شما تحمیل می‌کند. برای رفع مشکل تصویر سفید تلویزیون، می‌بایست در ابتدا تلویزیون با دقت عیب‌یابی شود. طراحی مدارهای الکترونیکی در برندهای مختلف تلویزیون متفاوت است، به همین دلیل پیشنهاد می‌شود در صورت نداشتن ابزار و دانش لازم برای عیب یابی تلویزیون و تعمیر آن، به کارشناس معتبر تعمیر برای تعمیرات تلویزیون خود مراجعه کنید.

هاله سفید و نقاط ننورانی تصویر

اصلی‌ترین دلایل سفید شدن صفحه تلویزیون

این مشکل به اختلال و خرابی در قسمت بک‌لایت تلویزیون مربوط می‌شود و ممکن است این ایراد در مدل‌ها و برند‌های مختلف به شکل‌های متفاوتی نمایان شود. بطور مثال در بعضی مدل‌ها هنگام روشن کردن تلویزیون ابتدا لوگوی تلویزیون نمایش داده شود سپس صفحه نمایش آبی می‌شود ؛

در بعضی مدل‌ها ، ممکن است تصویر از همان ابتدا آبی شود و سپس هاله آبی بیشتر شود و یا چراغ پاور چشمک بزند ؛ حتی در بعضی از تلویزیون‌های ال‌ای‌دی ممکن است فقط قسمتی از تصویر آبی شود و نیمی از تصویر تلویزیون کیفیت قبلی را داشته باشد. دلیل این است که اگر مشکلی در بک‌لایت به وجود بیاید اختلالی در قسمت‌های دیگر دستگاه وارد نمی‌شود.

کاملترین توضیح مشکل تلویزیون بصورت قدم به قدم

اصلی ترین دلایل سفید شدن صفحه تلویزیون

اگر با سفید شدن صفحه تلویزیون ، تلویزیون بدون پخش صدا نسبت به فرمان صادر شده با کنترل عکس العملی نشان نداد. ، موارد زیر محتمل است و باید برای عیب‌یابی تلویزیون بررسی شوند :

 • مشکل در برد T-Con در مین برد تلویزیون است
 • مشکل برق ورودی به مدار T-Con
 • اختلال در تصویر، به علت گرم شدن یکی از دو آی سی موجود در مین‌برد تلویزیون
 • بالا‌رفتن درجه حرارت برد منطقی (Logic Board)
 • متورم شدن یا باد کردن خازن‌ها در برد تغذیه
 • ایراد در منبع فرستنده تصویر (ستاپ باکس خارجی)
 • لنزهای دیفیوزر LED جابجا شده
 • پیکسل سوخته
 • خرابی پنل
خرابی مین برد تلویزیون یکی از عوامل سفیدی تصویر

در 3 مورد اول با بروز مشکل در ارسال سیگنال به مین برد، تصویر دچار مشکل می‌شود. برای حل مشکل، احتمالا شما به تعمیر مین‌برد تلویزیون خود و یا در شرایطی بدتر به تعویض مین‌برد نیاز خواهید داشت. اما در رابطه با خطوط سفید در تلویزیون می‌بایست جزئیات بیشتری را مورد بررسی قرار داد ، زیرا دلایل بیشتری برای ظهور خطوط سفید در صفحه نمایش تلویزیون وجود دارد.

مورد چهارم و پنجم یعنی بالا‌رفتن درجه حرارت برد منطقی (Logic Board) و متورم شدن یا باد‌کردن خازن‌ها در برد تغذیه قابل تعمیر هستند،

در رابطه با خرابی گیرنده دیجیتال کار بسیار ساده است، گیرنده دیجیتال خود را از دستگاه جدا کنید و تلویزیون را با دستگاه دیگری امتحان کنید. اگر تصویر به درستی نمایش داده شد، تلویزیون شما سالم است.

در خصوص مورد هفتم مشکل از بک‌لایت و لنزها است و کاملا قابل تعمیر یا تعویض بوده و جای نگرانی نیست . مورد هشتم یعنی پیکسل سوخته هم تا حدودی قابل تعمیر بوده که مفصل در ادامه مطلب توضیح داده شده است . اما در رابطه با خرابی پنل، به احتمال زیاد مجبور به تعویض آن خواهید بود که هزینه بالایی دارد و در مواقعی حتی خرید یک تلویزیون جدید برای شما به‌صرفه‌تر خواهد بود.

خرابی برد تیکان و یا کابل ال وی دی اس

برای حل مشکل تصویر سفید تلویزیون چه باید کرد ؟

مین‌برد ، تیکان ، آی‌سی و LVDS

 • اگر مشکل سفید‌شدن صفحه تلویزیون، ناشی از دمای بالای فضای داخلی تلویزیون و در نتیجه اختلال در عملکرد  یکی از دو آی سی موجود در مین‌برد تلویزیون باشد، می‌بایست تلویزیون و مجراهای خروج هوای گرم را تمیز کنیم تا دمای محیطی قطعات پایین آمده و تلویزیون دچار مشکل نشود.
 • در ادامه اگر پس از عیب‌یابی متوجه شدیم که به علت خرابی برد T-Con تلویزیون دچار این مشکل شده است، ابتدا باید به سراغ کابل LVDS برویم و درستی و تمیزی اتصالات آن را بررسی کنیم.
 • در صورت خرابی آن، می‌بایست نسبت به تعویض کابل LVDS در تلویزیون خود اقدام کنیم. در‌غیر‌این‌صورت شما مجبور به تعمیر یا تعویض مین‌برد و یا در بدترین حالت تعویض پنل تلویزیون خود می‌شوید.
خرابی بازتابنده نور بک لایت

علت ایجاد لکه سفید روی تلویزیون ال ای دی چیست؟

1 لنزهای دیفیوزر LED جابجا شده

نقاط سفید روی تلویزیون در نتیجه سقوط بازتابنده ( لنز) داخل پنل تلویزیون ال ای دی است. این بازتابنده‌ها در مقابل نور پس‌زمینه ال ای دی قرار گرفته و برای پخش نور ال ای دی روی صفحه استفاده می‌شوند و معمولاً به دلیل کیفیت پایین یا گرمای ایجاد شده در داخل تلویزیون آسیب می‌بینند.

لنزهای LED دیفیوزر روی لامپ های LED و نور پس زمینه ال ای دی چسبانده می‌شوند و آن را می‌پوشانند که در آنجا نور لامپ‌ها را به طور یکنواخت در سراسر صفحه تلویزیون پخش می‌کنند. با گرم شدن بیش از حد تلویزیون در هنگام استفاده از جای خود کنده‌شده و نور سفید لامپ‌های LED مستقیماً به صفحه نمایش می‌تابد و باعث ایجاد نقاط سفید روی صفحه تلویزیون می‌شوند.

2 سوختن و معیوب شدن پیکسل

تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی از میلیون‌ها پیکسل یا نقطه تشکیل شده‌اند که هدف اصلی آنها روشن شدن و تولید تصویر روی صفحه تلویزیون می‌باشد. گاهی اوقات برخی از این پیکسل‌ها آسیب دیده و در حالت خاصی گیر می‌کنند که باعث ایجاد مشکل شده و به صورت لکه‌های سفید روی صفحه تلویزیون ظاهر می‌شوند.

آیا میدانید؟ بیشتر تعمیرکاران البرز ، تعمیرات خود را با دستگاه های پیشرفته کرج سرویس تعمیر می کنند !!

تعمیرات بک‌لایت در کرج با یک سال گارانتی

هاله سفید روی تلویزیون ، خرابی بک لایت تلویزیون و نشانه‌های ظاهری آن

نور زمینه یا بک لایت، نوری است که از پشت به صفحه نمایش تلویزیون می‌تابد، در واقع این بک‌لایت است که باعث روشن شدن تصویر می‌شود. تصویر تلویزیون بدون وجود این نور تاریک بوده و قابل دیده شدن نیست. مهمترین نکته بک‌لایت که در مجموعه تعمیر تلویزیون باید مورد توجه قرار گیرد اینست که هر ایراد و نقصی که در بکلایت تلویزیون شما ایجاد شود به طور مستقیم در کیفیت تصویر تلویزیون ال ای دی شما اثر خواهد گذاشت.

نور پس زمینه یا همان بک‌لایت در تلویزیون های ال ای دی بوسیله لامپ‌های ال ای دی تولید می‌شود. نور تولید شده بوسیله لامپ‌های ال ای دی کیفیت بالایی دارد اما متمرکز به روبرو می‌تابد. در تلویزیون‌های ال ای دی ما نیازمند نور یکدست و ملایمی هستیم که در تمام سطح تلویزیون یکنواخت دیده شود. برای شکست نور و پخش ملایم آن در سطح تصویر در بک‌لایت (Direct) از منشورهایی که روی لامپ‌های بک لایت نصب می‌شود و در بک‌لایت‌های (Edge) از صفحه‌ای به نام دیفیوزر استفاده می‌شود.

منشورها و صفحه دیفیوزر با فاصله کمی از لامپ‌ها قرار می‌گیرند و به نحوی تنظیم می‌شوند که نور تولید شده توسط لامپ را پخش و به جای تمرکز نور به روبرو ، آن را در محیط اطراف پخش کنند. اگر به هر دلیل فاصله کانونی بین منشور و لامپ بک‌لایت و یا صفحه دیفیوزر و یا دیگر المان‌های پخش کننده بک‌لایت ایجاد شود، باعث نشت نور در تصویر تلویزیون می‌شود.

این ایراد به صورت‌های مختلف مانند ایجاد هاله سفید روی تلویزیون ، نقاط نورانی در تصویر ، لکه سفید روی صفحه ، نشت نور و سایه / روشن ، در تصویر تلویزیون ظاهر می‌شود.

هزینه تعمیر و تعویض بک لایت تلویزیون در کرج

هزینه تعمیر بک‌لایت تلویزیون

چطور متوجه شویم که بک‌لایت تلویزیون ما در زمان استفاده از خدمات تعمیر تلویزیون نیاز به تعمیر دارد یا تعویض؟ معمولا همه چیز بسته به کارشناسی دارد که در زمان کارشناسی تلویزیون شما به شما مشاوره می‌دهد ! به هردلیل این امکان وجود دارد که تعمیر بک‌لایت تلویزیون، مشکل شما را برطرف کند اما هزینه تعمیر و تعویض در مرکز تعمیرات کرج یکی است ، پس چه بهتر که تعویض گردد .

هزینه تعمیر بک‌لایت تلویزیون بستگی به مدل تلویزیون و نوع بکلایت تلویزیون دارد . انواع بکلایت و جدول هزینه تعویض آن در مقاله بک‌لایت تلویزیون بطور کامل توضیح داده شده است.

تعمیر نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

برای تعمیر تلویزیون در این ایراد ابتدا باید وضعیت سلامت لامپ‌های بک‌لایت تلویزیون بررسی شود. اگر وضعیت ظاهری مجموعه لامپ‌ها در وضعیت نرمال قرار داشته باشد می‌توان منشورهای جدا شده را مجددا نصب کرد اما اگر شرایط لامپ‌ها به گونه‌ای باشد که احتمال خرابی مجدد وجود داشته باشد بهتر است بک لایت تلویزیون به طور کامل تعویض شود.

توضیح بیشتر این که مجموعه بک‌لایت تلویزیون LED در واقع از تعدادی لامپ تشکیل شده است. همه این لامپ‌ها دارای عمر یکسان هستند و به یک اندازه کار کرده‌اند. پس اگر یکی از آنها خراب شده است بقیه هم در معرض همین خرابی قرار دارند.

اگر می‌خواهید بجای تعویض بک‌لایت، آن را تعمیر کنید باید چند اقدام مختلف را انجام دهید : استفاده از اصلاحیه کاهش ولتاژ برد پاور، تعویض چسب حرارتی بک لایت و تنظیم مقدار نور زمینه تصویر. این اقدامات باعث کاهش گرمای تولید شده در این بخش و باعث انتقال بهتر آن می‌شود و کاهش استهلاک کلی تلویزیون را در پی دارد.

تعمیر تلویزیون در منزل فقط با قطعات اصلی

استفاده از قطعات اورجینال برای تعمیر انواع تلویزیون

یکی از مهم‌ترین مواردی که حتما باید در نظر داشته باشید ، استفاده از قطعات اصل است . در صورتی قطعات غیر اصل و یا تقلبی برای تعمیر تلویزیون استفاده شود ؛ نه تنها ایراد رفع نخواهد شد ، بلکه ممکن است به سایر اجزا نیز صدمه وارد شود .

لذا در این خصوص اهمال نکنید و مراکز تعمیر تلویزیون مجاز را در تامین قطعات اصل انتخاب کنید تا تعمیرکار در صورتی که تلوزیون نیاز به تعویض قطعه داشته باشد ، بتواند از قطعات اصل با گارانتی معتبر استفاده کند . همچنین نمایندگی تعمیر تلویزیون کرج سرویس تنها قطعات اصلی را به تعمیرکاران خود ارائه می دهد .

اینجا فرق داره - گارانتی کتبی - کد رهگیری و فاکتور سیستمی داره

گارانتی کتبی معتبر قطعات تعویضی یا تعمیری

تمامی قطعات تعویض یا تعمیر شده توسط نمایندگی تعمیرات کرج ، دارای گارانتی کتبی 6 ماه الی یکساله و در برخی برندها 18 ماه ( یکسال و نیم ) الی 36 ماه ( 3 سال ) است .

" ضمانت کتبی " شامل تعمیر یا تعویض قطعات بوده و بصورت رایگان صورت می‌گیرد .

یکی از مهمترین مسائلی که تعمیرات کرج به طور ویژه به آن اهمیت داده است، ارائه فاکتوری مبنی بر تعمیر انجام گرفته می‌باشد که در آن تمام مراحل تعمیر صورت گرفته، هزینه پرداخت شده و مدت اعتبار آن قید شده است.

تمام خدمات صورت گرفته توسط این مجموعه دارای حداقل ۶ ماه ضمانت می‌باشد و در صورتی که در طول این مدت کاربر با ایرادی در تلویزیون خود که توسط این مرکز تعمیر یا تعویض شده مواجه شود از طریق ارائه این برگه گارانتی می تواند بدون پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای از خدمات این مجموعه استفاده نمایند. ارائه برگه گارانتی تنها بابت رضایت خاطر کاربرانی می‌باشد که از خدمات این مجموعه بهره‌مند شده‌اند.

در صورتی که برای اولین بار جهت تعمیر و تعویض با این مرکز تماس گرفته باشید ، خدمات ارائه شده بدون هزینه ایاب و ذهاب است . بعد از تعمیر یا تعویض قطعه ، اگر تلویزیون مجددا خراب شود ، شامل گارانتی مرکز تعمیرات کرج بوده و هزینه تعمیر مجدد گرفته نمی‌شود و تنها در بعضی مواقع که به ندرت پیش می‌آید هزینه ایاب و ذهاب دریافت می‌گردد .