مشکلات رایج تلویزیون - با ما نفس راحت بکشید!
تصویر تلویزیون سیاه شده است علت چیست

هدف ما از ارائه این مطلب بررسی علت سیاه یا تیره شدن صفحه تلویزیون است و تمامی موارد آن را در آینده به طور مجزا مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مقدمه

صفحه تلویزیون سیاه و تیره است ، علت چیست ؟ یکی از شایع ترین مشکلات در تلویزیون مشکل سیاه شدن لامپ تصویر تلویزیون LED یا QLED است در حالی که تصویر تلویزیون کیفیت لازم را دارد. گاهی هنگام مشاهده با این صحنه مواجه می‌شوید که کیفیت و نور تصویر با حالت قبل، متفاوت است و تصویر سیاه‌تر شده است. 

در ابتدا این تصور در ذهن هر کاربری نقش می‌بندد که تنظیمات تلویزیون دستکاری شده به همین دلیل نور تصویر کمتر از قبل مشاهده می‌شود. با یک بررسی ساده در تنظیمات می‌توان یقین پیدا نمود که ایراد در بخش تنظیمات تلویزیون نیست. باید بیان نماییم ایراد پدید آمده در بخش لامپ‌ها و ضعیف‌شدن عملکرد آنها باعث سیاه‌شدن تصویر شده است. در این مقاله مرکز تعمیرات کرج قصد دارد که به بررسی همین مشکل در تلویزیون های ال‌ای‌دی و کیو‌ال‌ای‌دی بپردازیم و علت مشکل سیاه بودن تصویر را بررسی کنیم، همچنین راه‌حل‌هایی برای رهایی از این مشکل نیز ارائه دهیم.

سیاه شدن صفحه تلویزیون و تست چراغ قوه

علت سیاه شدن صفحه تلویزیون چیست ؟

این مشکل به اختلال و خرابی در قسمت بک‌لایت تلویزیون مربوط می‌شود و ممکن است این ایراد در مدل‌ها و برند‌های مختلف به شکل‌های متفاوتی نمایان شود. بطور مثال در بعضی مدل‌ها هنگام روشن کردن تلویزیون ابتدا لوگوی تلویزیون نمایش داده شود سپس صفحه نمایش سیاه می‌شود ؛

در بعضی مدل‌ها ، ممکن است تصویر از همان ابتدا سیاه شود و سپس هاله تیره بیشتر شود و یا چراغ پاور چشمک بزند ؛ حتی در بعضی از تلویزیون‌های ال‌ای‌دی ممکن است فقط قسمتی از تصویر سیاه شود و نیمی از تصویر تلویزیون کیفیت قبلی را داشته باشد. دلیل این است که اگر مشکلی در بک‌لایت به وجود بیاید اختلالی در قسمت‌های دیگر دستگاه وارد نمی‌شود.

کاملترین توضیح مشکل تلویزیون بصورت قدم به قدم

چند تست ساده جهت اطمینان از نوع مشکل

پیشنهاد می‌کنیم تا آخر مطلب تست‌ها را انجام دهید ، شاید با بررسی چند تست ساده مشکل حل شود و نیازی به تعمیر و پرداخت هزینه نباشد.

توجه داشته باشید ، اگر تلویزیون شما صدا دارد اما اصلا تصویر ندارد به مطلب عدم نمایش تصویر و داشتن صدا مراجعه نمائید ؛ در غیر اینصورت ادامه مطلب را مطالعه کرده و همچنین مطلب چشمک زدن چراغ پاور نیز مفید میباشد‌.

بررسی تعداد چشمک چراغ پاور

در صورتی که تلویزیون شما دارای سیستم هوشمند و عیب‌یابی خودکار باشد ، قبل از مطالعه موارد زیر به بخش عیب‌یابی هوشمند مراجعه کنید.

کابل و ورودی‌های تلویزیون - یک احتمال جدی برای عدم وجود تصویر

1 بررسی کابل و ورودی تلویزیون

 • اتصالات کابل پشت تلویزیون را بررسی کنید. گاهی اوقات علت مشکل تیره بودن تصویر در تلویزیون ال‌ای‌دی می‌تواند به واسطه‌ی اشتباهاتی در اتصالات کابل به وجود آمده باشد. به این معنی که برخی از سیم‌های کابل HDMI ایراد دارد و باعث ایجاد مشکل شده است . برای حل این مسئله باید کابل HDMI را تعویض کنید و دوباره بررسی نمائید.
 • اگر تلویزیون خود را در ورودی HDMI تنظیم کردید علاوه بر این تلویزیون تیره است، باید ورودی تلویزیون خود را عوض کنید بطور مثال به ورودی HDMI2 متصل کنید. ، کابل سایر ورودی‌ها هم با هم تعویض کنید تا مطمئن شوید مشکل از کابل نیست‌.
 • از یک کابل خوب و برند استفاده کنید و آن را با کابل از یک منبع خاص تعویض کنید. این کار را به نوبه خود برای هر منبعی که دارید انجام دهید. اگر این تعویض مشکل را برطرف کرد، یک کابل جایگزین تهیه کنید و آن را متصل کنید. اگر مشکلی حل نشد، به مورد بعدی بروید.
تنظیمات روشنایی دومین راه حل مشکلات تصویر

2 وضعیت تنظیمات روشنایی تلویزیون

سهوا پیش می‌آید که تنظیمات روشنایی و درخشندگی تلویزیون دستکاری شود . لذا دومین اقدام رفع سیاه شدن تصویر تلویزیون این مورد است. اگر کمی تصویر مشاهده می‌شود :

 • تنظیم روشنایی دستگاه خود را بررسی کنید. گاهی اوقات ممکن است یک مورد در تنظیمات دچار مشکل شود.
 • تنظیمات درخشندگی و همچنین حالت تصویر (ورزشی ، سینمایی ، درام ، پویا و ... ) را بررسی کنید.
 • اگر مشکل از تنظیمات حالت و درخشندگی بود چه بهتر ، اگر نه به قدم بعدی بریم.
تنظیم صحیح نور پس زمینه بزرگترین عامل سلامت قطعه بکلایت

3 تنظیم نور پس زمینه

در بیشتر تلویزیون‌ها ، قسمتی به اسم نورپس‌زمینه وجود دارد و وظیفه آن تنظیم شدت روشنایی و نوردهی بک‌لایت است . این گزینه در بعضی از مدل‌ها روی 5 یا 7 تنظیم شده است و در برخی دیگر روی 10 . اما در نظر داشته باشید بصورت استاندارد این عدد باید روی 6 تنظیم شود . اگر کمی تصویر را مشاهده می‌کنید :

 • به تنظیمات روشنایی رفته و گزینه نور پس زمینه را ( در صورت وجود ) بروی آخرین درجه یا درصد تنظیم کنید.
 • اگر مشکل از تنظیمات نور پس زمینه بود و سهوا روی درجات پایین‌تر از 5 تنظیم شده بود چه بهتر ، آنرا روی عدد 6 گذاشته و قسمت روشنایی brightness را بروی 100 تنظیم کنید.
 • اگر خرابی با اقدامات بالا رفع نشد باید به قدم بعدی بریم.
تنظیم سنسور تشخیص نور محیط ای سی او

4 تنظیم سنسور ECO تلویزیون

در برخی از مدل‌های جدید تلویزیون ، وجود قابلیت سنسور ECO و یا همان قابلیت تشخیص نور محیط، باعث تنظیم خودکار نور صفحه تلویزیون خواهد شد. این سنسور بر اساس میزان نور اتاق به تنظیم نور صفحه می‌پردازد و به اصطلاح باعث صرفه‌جویی در برق و مدیریت سلامت منابع تلویزیون می‌شود. اگر تلویزیون در یک اتاق با نور زیاد ، روشن شده باشد ؛ صفحه نمایش تلویزیون روشن‌تر خواهد بود همچنین در یک اتاق تاریک، صفحه نمایش تلویزیون کم نورتر خواهد بود.

 • سنسور تشخیص نور محیط را خاموش یا غیرفعال کنید.
 • سپس به بخش روشنایی صفحه نمایش یا brightness رفته و آنرا روی بالاترین درجه تنظیم کنید.
 • اگر مشکل از تنظیمات بود چه بهتر ، اگر نه به قدم بعدی بریم.
قطع شدن یا تیره شدن تصویر تلویزیون

5 مشکل سخت‌افزاری و بررسی با تست معروف چراغ‌قوه

 • تلویزیون را روشن کنید ، اطمینان حاصل کنید که به منبعی متصل هستید که سیگنالی با صدا و تصویر به شما می‌دهد. ( البته اگر صدا ندارید ایرادی ندارد و ادامه مراحل را بررسی کنید )
 • یک چراغ قوه روشن روی صفحه بتابانید ، در ناحیه ای که با چراغ‌قوه روشن می‌شود، ببینید آیا تصویر واضح‌تر است.
 • اگر تنها نوری ضعیف بود یا خطهای رنگی روی صفحه پدید آمده باشد مشکل از پنل است . اگر تصویر کمی واضح شد نتیجه می‌گیریم بک‌لایت‌ها ضعیف شده و باید تعویض گردند ، لذا نیازی نیست به مراحل بعدی بروید.

علت تیره شدن نصف صفحه تلویزیون

در برخی موارد ممکن است نصف تصویر تلویزیون تیره شود ، علت سیاه شدن نصف صفحه تلویزیون بدون شک از خرابی بک لایت است .

یکی از اصلی‌ترین دلایل در این بخش  می تواند مربوط به بک‌لایت تلویزیون باشد . در اصطلاح لغوی Back light به معنای نور پس‌زمینه می‌باشد. همانطور که مشخص است در محیط‌ و یا صفحه تاریک تا نوری نباشد اجسام و یا اجزا قابل مشاهده نمی‌باشند. در تلویزیون نیز همین قانون پا برجاست ، بدین روال که تا نوری به صفحه نمایش تابیده نشود، تصاویر پخش شده بر روی پنل قابل تماشا نیستند. و یکی از علتهای سیاه شدن تصویر تلویزیون ضعیف شدن لامپ‌های تصویر است.

دلیل بروز این ایراد و خرابی قطعه بک‌لایت تلویزیون بیشتر به خاطر روشن بودن طولانی مدت دستگاه و همچنین انتخاب نور زیاد برای صفحه نمایش تلویزیون می‌باشد که این ۲ امر باعث ایجاد مشکل در بک‌لایت دستگاه خواهد شد. به همین دلیل برای جلوگیری از بروز این ایراد در قطعه تلویزیون بهتر است که دستگاه هم تایم زیادی ( منظور ساعت‌های بی‌وقفه و طولانی ) روشن نباشد و نکته مهم‌تر ، تنظیمات صحیح و مناسب نور صفحه انتخاب شده باشد.

مطالعه مقاله " بک‌لایت تلویزیون و هزینه تعویض " کمک می‌کند اطلاعات کامل‌تری را درباره این قطعه بدست آورید .

خبر خوب : این مشکل حتی در منزل کاملا قابل تعمیر می‌باشد . بنابراین پیشنهاد مجموعه تعمیرات کرج به شما کاربران گرامی این می‌باشد که بعد از پدید‌آمدن این مشکل در دستگاه خود سریعا نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید .

وقتی که تصویر ندارید تلویزیون را با فلش آپدیت نکنید

6 مشکل نرم‌افزار تلویزیون

 • به هیچ عنوان تلویزیون را آپدیت نکنید، بخصوص تلویزیون با برندهای داخلی. قبل از بروزرسانی حتما از وجود آپدیت جدید تلویزیون با تعمیرکار مجاز تلویزیون خود اطمینان حاصل کنید
 • بعد از گرفتن تائید از تعمیرکار ، تلویزیون را بروزرسانی کنید. مشکل حل شد؟ اگر نه ادامه مطلب را مطالعه کنید.
 • همچنین می‌توانید این مرحله را در آخر انجام دهید و فعلا از انجام آن صرف نظر کنید.

آیا میدانید؟ بیشتر تعمیرکاران البرز ، تعمیرات خود را با دستگاه های پیشرفته کرج سرویس تعمیر می کنند !!

سنسور هوشمند عیب‌یابی تلویزیون توسط چشمک زدن دکمه پاور

سیستم هوشمند تلویزیون و عیب‌یابی خودکار

سیاه شدن صفحه تلویزیون سونی

در صورت سیاه شدن تصویر تلویزیون سونی و همچنین پاناسونیک ، شارپ ، آیوا و چند برند معتبر دیگر بدلیل خرابی بک‌لایت یا پنل یا قطعات ، سنسوری وجود دارد که در مواقع مشکل و عدم عملکرد صحیح قطعات ، دکمه پاور تلویزیون شروع به چشمک زدن می‌کند. در حقیقت تلویزیون روشن نمی‌شود یا به هنگام روشن نمودن آن تنها چراغ پاور چشمک می‌زند.

ابتدا دکمه منو را روی کنترل فشار دهید و چک کنید تصویر منو (menu) بطور واضح ظاهر می‌گردد یا خیر؟ در مرحله بعد بررسی کنید آیا دستگاه در ورودی دیگر نیز به همین صورت است ؟ گاهی اوقات هم ممکن است گزینه صرفه جویی در مصرف برق روی حالت ( نمایشگر خاموش ) باشد که با زدن یکی از دکمه‌ها ، تصویر مجدد نمایش داده می‌شود .

در غیر اینصورت تعداد چشمک یا علامت مورس تلویزیون را بشمارید :

 • 2 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون شارپ می‌تواند مربوط به خرابی منبع تغذیه، نمایشگر باشد و با تعمیر جزئی قابل برطرف‌شدن است.
 • 3 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون پاناسونیک می‌تواند مربوط به خرابی منبع تغذیه، نمایشگر و یا کابل های فلت باشد و با تعمیر جزئی قابل برطرف‌شدن است.
 • 3 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون ال جی می‌تواند مربوط به منبع تغذیه و بک لایت باشد.
 • 4 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی می‌تواند مربوط به پنل و بک لایت باشد.
 • 5 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون می‌تواند مربوط به پنل یا برد تیکان باشد.
 • ۶ مرتبه چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی نشان از خرابی در لامپ های بک‌لایت است که همواره می‌بایست توسط متخصصین در این زمینه مورد بررسی و تعمیر یا تعویض قرار گیرد.
 • 8 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی نشان از خرابی در مین‌برد یا اچ دی ام آی است.
 • 10 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی نشان از قطع بودن یکی از اتصالات است.

اگر کماکان تلویزیون تصویر سیاه و تیره بود با چراغ قوه موبایل داخل تصویر تلویزیون نور بیاندازید ، اگر تصویر تلویزیون واضح‌تر دیده شد مشکل از بک‌لایت تلویزیون است اما اگر خطهای رنگی روی صفحه پدید آمد مشکل از پنل یا برد تیکان است .

تعمیرات بک‌لایت در کرج با یک سال گارانتی

تیره شدن صفحه تلویزیون ( ال جی ، سامسونگ ، ایکس ویژن ، اسنوا ، دوو ، مارشال و هایسنس )

به جز توضیحات فوق در خصوص تلویزیون سونی ، پاناسونیک ، شارپ . آیوا دیگر موارد مختص خرابی در این سری از تلویزیون‌هاست ؛ سیاه شدن در تلویزیون ال جی ، هایسنس ، سامسونگ ، مارشال ، دوو ، ایکس ویژن و اسنوا کاملا یکسان هستند ، اگر مشکل بک‌لایت باشد ، بک‌لایت‌های هر برند و مدل‌های آن با هم متفاوت است .

در این برند از تلویزیون‌ها هم اگر کماکان تلویزیون را با وضوح پایین مشاهده می‌کنید با چراغ قوه موبایل داخل تصویر تلویزیون نور بیاندازید ، اگر تصویر تلویزیون واضح‌تر دیده شد مشکل از بک‌لایت تلویزیون است اما اگر خطهای رنگی روی صفحه پدید آمد مشکل از پنل است .
در برندهای ذیل هم موضوع پایین بودن وضوح تصویر تلویزیون صادق است :
پارس ، شهاب ، هیتاچی ، جی‌پلاس، هیوندای ، پانورامیک ، ایوولی ، تی سی ال ، ام جی اس ، آر تی سی ، اچ سی ال ، توشیبا ، فیلیپس ، بوش ، صنام ، امپریال ، آوکس ، هاردستون ، مجیک ، زلموند ، دنای ، سونیا ، سوپرا ، سی یرا ، اکسون ، اکسنت ، وستل ، لایف ، بنکیو ، بِلست ، بُست ، بنس ، بِست الکتریک ، سینگل ، سام ، یونیوا ، جنرال ، جنرال گلد ، جنرال اینترنشنال ، الیو ، جی وی سی ، پایونیر و شیائومی .

تعمیرات کرج با بهره‌مندی از قطعات اورجینال و اصلی و همچنین بکارگیری چسب های مرغوب از پدید‌آمدن مشکلات بعد از تعمیر جلوگیری خواهد نمود.

هزینه تعمیر و تعویض بک لایت تلویزیون در کرج

هزینه تعمیر بک‌لایت تلویزیون

چطور متوجه شویم که بک‌لایت تلویزیون ما در زمان استفاده از خدمات تعمیر تلویزیون نیاز به تعمیر دارد یا تعویض؟ معمولا همه چیز بسته به کارشناسی دارد که در زمان کارشناسی تلویزیون شما به شما مشاوره می‌دهد ! به هردلیل این امکان وجود دارد که تعمیر بک‌لایت تلویزیون، مشکل شما را برطرف کند اما هزینه تعمیر و تعویض در مرکز تعمیرات کرج یکی است ، پس چه بهتر که تعویض گردد .

هزینه تعمیر بک‌لایت تلویزیون بستگی به مدل تلویزیون و نوع بکلایت تلویزیون دارد . انواع بکلایت و جدول هزینه تعویض آن در مقاله بک‌لایت تلویزیون بطور کامل توضیح داده شده است.

تعمیر تلویزیون در منزل فقط با قطعات اصلی

استفاده از قطعات اورجینال برای تعمیر انواع تلویزیون

یکی از مهم‌ترین مواردی که حتما باید در نظر داشته باشید ، استفاده از قطعات اصل است . در صورتی قطعات غیر اصل و یا تقلبی برای تعمیر تلویزیون استفاده شود ؛ نه تنها ایراد رفع نخواهد شد ، بلکه ممکن است به سایر اجزا نیز صدمه وارد شود .

لذا در این خصوص اهمال نکنید و مراکز تعمیر تلویزیون مجاز را در تامین قطعات اصل انتخاب کنید تا تعمیرکار در صورتی که تلوزیون نیاز به تعویض قطعه داشته باشد ، بتواند از قطعات اصل با گارانتی معتبر استفاده کند . همچنین نمایندگی تعمیر تلویزیون کرج سرویس تنها قطعات اصلی را به تعمیرکاران خود ارائه می دهد .

اینجا فرق داره - گارانتی کتبی - کد رهگیری و فاکتور سیستمی داره

گارانتی کتبی معتبر قطعات تعویضی یا تعمیری

تمامی قطعات تعویض یا تعمیر شده توسط نمایندگی تعمیرات کرج ، دارای گارانتی کتبی 6 ماه الی یکساله و در برخی برندها 18 ماه ( یکسال و نیم ) الی 36 ماه ( 3 سال ) است .

" ضمانت کتبی " شامل تعمیر یا تعویض قطعات بوده و بصورت رایگان صورت می‌گیرد .

یکی از مهمترین مسائلی که تعمیرات کرج به طور ویژه به آن اهمیت داده است، ارائه فاکتوری مبنی بر تعمیر انجام گرفته می‌باشد که در آن تمام مراحل تعمیر صورت گرفته، هزینه پرداخت شده و مدت اعتبار آن قید شده است.

تمام خدمات صورت گرفته توسط این مجموعه دارای حداقل ۶ ماه ضمانت می‌باشد و در صورتی که در طول این مدت کاربر با ایرادی در تلویزیون خود که توسط این مرکز تعمیر یا تعویض شده مواجه شود از طریق ارائه این برگه گارانتی می تواند بدون پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای از خدمات این مجموعه استفاده نمایند. ارائه برگه گارانتی تنها بابت رضایت خاطر کاربرانی می‌باشد که از خدمات این مجموعه بهره‌مند شده‌اند.

در صورتی که برای اولین بار جهت تعمیر و تعویض با این مرکز تماس گرفته باشید ، خدمات ارائه شده بدون هزینه ایاب و ذهاب است . بعد از تعمیر یا تعویض قطعه ، اگر تلویزیون مجددا خراب شود ، شامل گارانتی مرکز تعمیرات کرج بوده و هزینه تعمیر مجدد گرفته نمی‌شود و تنها در بعضی مواقع که به ندرت پیش می‌آید هزینه ایاب و ذهاب دریافت می‌گردد .