مشکلات رایج تلویزیون - با ما نفس راحت بکشید!
دکمه پاور چشمک می‌زند و تلویزیون تصویری ندارد

هدف ما از ارائه این مطلب بررسی علت چشمک زدن دکمه پاور در تلویزیون است و تمامی موارد آن را در آینده به طور مجزا مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مقدمه

علت چشمک زدن دکمه پاور تلویزیون چیست ؟ یکی از مشکلات در تلویزیون چشمک زدن دکمه پاور تلویزیون LED یا QLED است در حالی که شاید تلویزیون تصویری هم نمایش ندهد . گاهی اوقات صفحه ی تلویزیون به یکباره سیاه می‌شود و به نظر می‌رسد که تلویزیون خاموش است اما تلویزیون صدا دارد و همین طور چراغ پاور تلویزیون نیز روشن است. همین امر موجب نگرانی شما می‌شود.

همچنین برخی مواقع تلویزیون را روشن می‌کنید و می‌بینید تلویزیون تصویر ندارد اما صدا دارد. حتی زمانی که کانال‌های تلویزیون را تعویض کنید، صدای برنامه را می‌شنوید اما هیچ تصویری نمی‌بینید. گاهی ممکن است به صورت دوره‌ای تصویر قطع شود و بعد از مدتی دوباره تصویر بر قرار شود. در این مقاله مرکز تعمیرات کرج قصد دارد که به بررسی همین مشکل در تلویزیون‌های ال‌ای‌دی و کیو‌ال‌ای‌دی پرداخته و علت مشکل چشمک زدن دکمه پاور تلویزیون را بررسی کنیم، همچنین راه‌حلی برای رهایی از این مشکل نیز ارائه دهیم.

سنسور هوشمند عیب‌یابی تلویزیون توسط چشمک زدن دکمه پاور

سیستم هوشمند و عیب‌یابی خودکار تلویزیون

چشمک‌های تلویزیون را جدی بگیرید!

در تلویزیون‌های هوشمند قابلیتی تعبیه شده که در صورت بروز مشکل در قطعات تلویزیون ، چراغ پاور شروع به چشمک زدن به تعدادی خاص و مورس مانند می‌کند. گاهی هم چشمک‌های تلویزیون به معنی بروز آسیب در قطعات داخلی آن نیست بلکه ممکن است به تنظیمات دستی تلویزیون شما مربوط باشد ، اما پیشنهاد می‌کنیم که آنها را جدی بگیرید.

سنسوری وجود دارد که در مواقع مشکل و عدم عملکرد صحیح قطعات ، دکمه پاور تلویزیون شروع به چشمک زدن می‌کند. در حقیقت تلویزیون روشن نمی‌شود یا به هنگام روشن نمودن آن تنها چراغ پاور چشمک می‌زند. تعداد چشمک زدن در هر یک از مدل‌های تلویزیون متغیر است و همچنین عیوب آن نیز با یکدیگر فرق می‌کند پس برای اطمینان از یک متخصص بخواهید تا مشکل اصلی را پیدا و آن را رفع کند.

کاملترین توضیح مشکل تلویزیون بصورت قدم به قدم

در این مطلب بعد از ذکر علت ظاهر شدن تعداد چشمک‌ها ، راهکار رفع مشکل به وجود آمده توضیح داده شده است .

جهت سهولت در دسترسی روی برند کلیک کنید : سونی ، هایسنس ، شارپ ، پاناسونیک و دیگر برندها .

سنسور هوشمند عیب‌یابی سونی

بررسی تعداد چشمک چراغ پاور تلویزیون سونی

علت 2 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

اگر چراغ پاور تلویزیون 2 بار چشمک می‌زند، در کوتاه مدت خاموش می‌شود و مجددا دو بار تکرار می‌شود، به احتمال زیاد قطعه پاور (بخشی که متعلق به خاموش و روشن شدن تلویزیون است) دچار مشکل شده است.

علت 3 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

اگر چراغ پاور تلویزیون 3 بار چشمک می‌زند، پس از 2 الی 3 ثانیه متوقف شده و مجددا 3 بار تکرار می‌شود، می‌تواند مربوط به مین برد ( برد اصلی ) باشد که دچار مشکل شده است. تعمیر مین‌برد تلویزیون سونی کمی پیچیده است و اکثر مواقع به تعویض قطعه منجر می‌شود.

علت 4 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

در اکثر مدل‌های تلویزیون سونی، عیب 4 بار چشمک زدن نشان دهنده مشکل در درایور بک لایت تلویزیون ( پنل بک‌لایت ) است که با عنوان LD Board شناخته می‌شود. ۴ بار چشمک زدن تلویزیون سونی در همه مدل‌ها استفاده نشده و معمولا این شاخص در آنهایی به کار رفته است که بخش تغذیه و راه‌انداز بک‌لایت به صورت جداگانه وجود داشته باشد.

علت 5 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

اگر تلویزیون سونی 5 بار چشمک می‌زند، پس از دو ثانیه متوقف شده و دوباره پنج بار چشمک می‌زند، نشان دهنده آسیب‌دیدگی پنل و برد تی کان است و نیاز به بررسی و تعمیر دارد. دقت داشته باشید که اگر تلویزیون دچار آب‌خوردگی شده باشد ، آب و رطوبت زیاد به پنل تلویزیون یا همان صفحه نمایش (LD) نفوذ کرده باشد. آسیب‌دیدگی تنها به صفحه نمایش تلویزیون ختم نمی‌شود ، بلکه فلت‌های پنل (COF) و برد تیکان (Tcon) دچار آسیب‌دیدگی می‌شوند.

علت 6 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

اگر چراغ پاور تلویزیون 6 بار چشمک می‌زند، نشان از خرابی در لامپ‌های بک‌لایت است که همواره می‌بایست توسط متخصصین در این زمینه مورد بررسی و تعویض قرار گیرد. در اکثر تلویزیون‌های مدل‌های LED و LCD این یک امر عادی است اما حساسیت بالای آن بخاطر برداشتن پنل برای رسیدن به بکلایت است.

چرا که هرگونه ضربه ، ساییدگی ، انحراف از طرفین برای برداشتن پنل از روی صفحه و حتی الکتریسیته ساکن باعث از بین رفتن پنل شده و غیرقابل جبران است. پیشنهاد می‌کنیم در بخش اطلاعات کاربردی قطعات مطلب " بک‌لایت تلویزیون " را مطالعه نمایید.

علت 8 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

8 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی نشان از خرابی در مین برد یا HDMI است به این معنی که مشکلی در بخش صدا ، قطعات مربوط به پخش صدا و تصویر وجود دارد.

علت 10 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

10 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی نشان از قطع بودن یکی از اتصالات است. پس نگران نباشید و کابل و اتصالات را بررسی کنید.

علت 13 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

۱۳ چشمک تنها در چند مدل از تلویزیون‌های ال سی دی سونی برای عیب‌یابی بکار رفته و در مدل‌های جدید استفاده نمی‌شود. در این مدل‌ها عیب‌یابی تلویزیون با تفکیک بیشتری انجام شده و بخاطر خرابی لامپ‌‌های فلورسنت استفاده شده در بک لایت تلویزیون بکار رفته است.

چشمک سفید در تلویزیون سونی

این حالت بیشتر اوقات در زمانی اتفاق می‌افتد که تلویزیون شما در حال آپدیت سیستم خود است و یا از قابلیت کنترل از راه دور استفاده می‌کنید. پس نگران نباشید ، این حالت عادی است و پس از به‌روزرسانی یا استفاده از قابلیت کنترل از راه دور متوقف می‌شود.

چشمک سبز در تلویزیون سونی

وقتی تلویزیون سونی را روشن می‌کنید، حتما متوجه چراغ چشمک زن سبز یا سفید می‌شوید. این چراغ مدتی پس از روشن‌شدن تلویزیون خاموش می‌شود و اتفاقی نرمال است.

در یک صورت نشان دهنده آسیب فنی دستگاه است که وقتی تلویزیون را روشن می‌کنید، فقط چراغ سبز به حالت چشمک زن درآمده و دستگاه شما روشن نمی‌شود یا تلویزیون شما روشن شود و پس از مدت زمان کوتاهی خاموش شود اما چراغ چشمک زن شما همچنان سبز باشد.

در این صورت، ابتدا دستگاه تلویزیون خود را از برق بکشید و مدتی صبر کنید. سپس دوباره آن را به برق متصل کنید. اگر یکی از دو مورد ذکر شده مجددا اتفاق افتاد، تلویزیون شما به سرویس نیاز دارد.

چشمک نارنجی در تلویزیون سونی

این قابلیت به این دلیل تعبیه شده تا کاربر را از وجود آپدیت جدید باخبر کند و فقط در تلویزیون‌های هوشمند سونی چشمک نارنجی وجود دارد . اما تا حد امکان از بروزرسانی خودداری نمائید.

 • در حین پروسه آپدیت به هیچ وجه تلویزیون هوشمند خود را خاموش نکنید یا از برق نکشید.
 • هنگام دانلود آپدیت، قابلیت کنترل از راه دور تلویزیون شما عمل نمی‌کند.
 • دانلود و نصب آپدیت جدید ممکن است زمان طولانی را صرف کند پس صبور باشید، پس از نصب آپدیت، تلویزیون به صورت اوتوماتیک به حالت عادی خود کار می‌کند.

برطرف کردن چشمک قرمز در تلویزیون سونی

اولین اقدام و راه حلی که می‌توانید برای برطرف کردن این مشکل انجام دهید این است که ابتدا یک بار دستگاه تلویزیون خود را مستقیما از برق بکشید و پس از مدتی دوباره متصل کنید. اگر این مشکل حل نشد از راه حل زیر استفاده کنید :

 • ابتدا تلویزیون خود را خاموش کنید.
 • تمامی کابل‌های دستگاه‌های متصل به تلویزیون را از آن خارج کنید.
 • تلویزیون را مجددا روشن کنید و مطمئن شوید که چشمک زن قرمز فعال نیست.
 • سپس دستگاه‌های جدا شده را یکی یکی به تلویزیون متصل کنید تا منبع مشکل را متوجه شوید.
 • اگر پس از اتصال یک دستگاه خاص به تلویزیون ، چراغ چشمک زن پاور به حالت قرمز درآمد، باید بدانید که مشکل اصلی مربوط به آن دستگاه است و باید بررسی و تعمیر شود.

بجز مواردی که مشکل مین برد و پاور ذکر شده ، اگر کماکان تلویزیون سونی تصویر نداشت با چراغ قوه موبایل داخل تصویر تلویزیون نور بیاندازید ، اگر تصویری در تلویزیون دیده شد مشکل از بک‌لایت تلویزیون سونی شماست اما اگر خطهای رنگی روی صفحه پدید آمد مشکل از پنل یا برد تیکان است .

سنسور نیمه هوشمند عیب‌یابی شارپ

بررسی تعداد چشمک چراغ پاور تلویزیون شارپ

این واکنش نشان دهنده آسیب‌دیدگی دستگاه است و برای جلوگیری از خرابی بیشتر بطور خودکار ، دستگاه به حالت محافظت شده می‌رود و بنا به تعداد چشمک‌ها محدوده خرابی را تا 6۰% برای تکنسین و تعمیرگاه تلویزیون شارپ مشخص می‌کند. پس با چشمک زدن تلویزیون شارپ می‌توانیم دلیل خرابی تلویزیون شارپ را بفهمیم .

علت 2 بار چشمک زدن تلویزیون شارپ

اگر چراغ پاور تلویزیون 2 بار چشمک می‌زند، اشاره دارد که تلویزیون شما ارتباط اولیه را از CPU دریافت نمی‌کند. این بدان معناست که یک مشکل سیگنال از طریق تلویزیون شما وجود دارد مانند شل بودن کابل ، آسیب دیدن پورت اتصال کابل ، شل بودن کابل برق و سیستم عامل قدیمی.

علت 3 بار چشمک زدن تلویزیون شارپ

اگر چراغ پاور تلویزیون 3 بار چشمک می‌زند، منبع تغذیه نامناسب یا سیستم عامل قدیمی و همچنین داغ شدن بیش از حد تلویزیون نیز دخیل است.

علت 6 بار چشمک زدن تلویزیون شارپ

اگر چراغ پاور تلویزیون 6 بار چشمک می‌زند، گرم شدن بیش از حد یا مشکل اتصال می‌تواند این ارور را ایجاد کند ، که بیشتر مربوط به CPU مین‌برد است.

علت 7 بار چشمک زدن تلویزیون شارپ

اگر چراغ پاور 7 بار چشمک می‌زند ، نشان از داغ شدن بیش از حد یک واحد داخلی، مانند برد اصلی و یا منبع تغذیه FRC دارد.

علت 11 بار چشمک زدن تلویزیون شارپ

11 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون شارپ معمولا با خراب شدن سیستم خنک کننده و پس از آن معیوب شدن قطعات پرکاری همچون برد پاور یا تغذیه و بعضا برد اسکن رو به رو میشویم ( سیستم خنک کننده در برخی مدل‌های خاص خانگی و تمامی مدلهای مانیتور صنعتی پاناسونیک وجود دارد ) 

علت 16 بار چشمک زدن تلویزیون شارپ

کد خطای 16 عمدتاً نشان دهنده خطای پنل است و مربوط به نور پس زمینه و بکلایت می‌باشد. حتما مطلب بک لایت در بخش اطلاعات کاربردی قطعات را مطالعه کرده و همچنین به انتهای مطلب رفته و تست چراغ قوه را بررسی کنید.

علت 21 بار چشمک زدن تلویزیون شارپ

کد خطای 21 مرتبط با منبع تغذیه است ، این بدان معناست که دستگاه با مشکل منبع تغذیه کار می‌کند . پس تمام دلایل احتمالی نوسانات برق در تلویزیون مانند : مشکل در پریز برق دیواری ، محافظ برق معیوب ، ولتاژ ناکافی ، کابل برق خراب ، سوختن فیوز و خازن برد اصلی .

علت 23 بار چشمک زدن تلویزیون شارپ

کد 23 کمی سخت است و به معنای درخواست خطا در حالت آماده به کار از CPU اصلی است . هنگامی که تلویزیون به منبع برق وصل می‌شود، اما پس از روشن شدن دکمه پاور، روشن نمی‌شود، یک خطای آماده به کار رخ می‌دهد ، یا خیلی ساده و بی معنا ( تلویزیون رو به برق زدیم اما روشن نمیشه ) و مربوط به مین برد یا پاور تلویزیون است.

سنسور قدرتمند و هوشمند عیب‌یابی هایسنس

بررسی تعداد چشمک چراغ پاور تلویزیون هایسنس

علت 1 بار چشمک زدن تلویزیون هایسنس

اگر چراغ پاور تلویزیون هایسنس 1 بار چشمک می‌زند، اشاره دارد که تلویزیون در حالت آماده به کار گیر کرد یا بقول معروف هنگ کرده است و مشکل مین‌برد یا هارد وجود دارد.

 • برای حل این مشکل دکمه روشن/خاموش کنترل از راه دور یا تلویزیون را فشار دهید.
 • باید فورا روشن شود و چراغ قرمز نباید چشمک بزند زیرا تلویزیون هایسنس دیگر در حالت آماده به کار نیست.
 • مطمئن شوید که کنترل از راه دور دارای باتری است ، چون این مورد در بین کاربران شایع شده است.
 • اگر کار نکرد، تلویزیون را از برق بکشید و دوباره وصل کنید تا اتصال را بازنشانی کنید.

علت 2 بار چشمک زدن تلویزیون هایسنس

اگر چراغ پاور تلویزیون 2 بار چشمک می‌زند، دوبار چشمک زدن خرابی در منبع تغذیه است و پاور به مشکل خورده است و یا تلویزیون به احتمال زیاد دارای یک منبع ولتاژ ناپایدار است.

 • ابتدا تلویزیون خود مستقیما از برق بکشید.
 • 60 ثانیه بعد دوباره به برق متصل کرده و روشن کنید.
 • اگر مشکل رفع نشد ، نتیجه می‌گیریم که برد پاور به مشکل خورده و باید تعمیر شود.

علت 3 بار چشمک زدن تلویزیون هایسنس

اگر چراغ پاور تلویزیون 3 بار چشمک می‌زند، مدار اینورتر یا مشکل نور پس زمینه یا همان بک‌لایت مشهود شده و باید یکی از این دو قطعه تعویض گردد. جهت بررسی این مشکل به مطلب بک لایت مراجعه کنید و همچنین تست چراغ قوه را در انتهای همین مطلب بررسی نمائید.

علت 4 بار چشمک زدن تلویزیون هایسنس

اگر چراغ پاور 4 بار چشمک می‌زند ، تنها دلیل چهار بار چشمک زدن مشکل پردازش ویدیو یا مین‌برد است و معنی آن عدم کار کشیدن زیاد از دستگاه است. مین برد مانند مغز تلویزیون شماست و هر کاری را کنترل می‌کند. پردازنده ویدیویی چیزی است که باعث می شود تصاویر روی صفحه نمایش داده شوند. اگر هر یک از بخش‌ها درست کار نکند، این مشکل به وجود می‌آید.

علت 5 بار چشمک زدن تلویزیون هایسنس

5 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون هایسنس معمولا با خراب شدن برد T-CON تیکان آغاز و به پایان می‌رسد.

علت 6 بار چشمک زدن تلویزیون هایسنس

اگر 6 بار چشمک را از تلویزیون هایسنس دریافت کردید بدین معناست که سنسور دمای داخلی یا سیستم خنک‌کننده مشکل دارد یا در برخی موارد در صورت عدم مشکل قطعات دستگاه داغ کرده است. اطمینان از اینکه تلویزیون شما به خوبی تهویه می‌شود و دمای مناسبی دارد، مهم است. این به تلویزیون شما کمک می‌کند تا به خوبی کار کند و دوام بیشتری داشته باشد. اگر تلویزیون شما خیلی داغ شود، ممکن است به خوبی کار نکند و زودتر از آنچه که تصورش را می‌کنید برای همیشه خراب شود.

 • تلویزیون شما باید نفس بکشد! این بدان معنی است که به فضای زیادی در اطراف خود نیاز دارد، بنابراین آن را در جایی بدون جریان هوای خوب قرار ندهید.
 • اگر روی براکت دیوار است، آن را کمی با فاصله تنظیم کنید .
 • همچنین دور از نور مستقیم آفتاب و دور از رادیاتور نیز نگه دارید.

علت 7 بار یا 8 بار چشمک زدن تلویزیون هایسنس

7 بار چشمک تلویزیون هایسنس بسیار شایع است . هفت یا هشت بار چشمک زدن چراغ پاور مشکل نور پس زمینه یا همان بک لایت است و باید سریعا تعویض گردد. حتما مطلب بک لایت را در بخش اطلاعات کاربردی قطعات مطالعه کنید اما قبل از آن به انتهای صفحه رفته و تست چراغ قوه را بررسی کنید تا از خرابی بک لایت مطمئن‌تر شوید.

علت 9 بار چشمک زدن تلویزیون هایسنس

9 بار چشمک زدن چراغ پاور خیلی حساس تر از موارد بالا است . مشکل ولتاژ نور پس زمینه به شدت خطرناک است ، به دلیل اینکه بعد از تعویض بک لایت باز هم ممکن است این مشکل در بک لایت جدید رخ دهد . پس حتما با تعمیرکار با تجربه در میان گذاشته و پیگیری نمایید.

علت 10 بار چشمک زدن تلویزیون هایسنس

ده بار چشمک زدن تلویزیون هایسنس به خرابی پاوربرد، مین برد یا درایور/نوارهای LED مربوط بوده و باید بررسی و تعویض گردند و جزو پرهزینه ترین نوع خرابی در تلویزیون هایسنس است.

سنسور هوشمند عیب‌یابی پاناسونیک از قدیم بوده

بررسی تعداد چشمک چراغ پاور تلویزیون پاناسونیک

این واکنش نشان دهنده آسیب‌دیدگی در یکی از بخشهای دستگاه است و برای جلوگیری از خرابی الباقی قسمت ها بطور اتوماتیک دستگاه به حالت پروتکت (Protect) یا محافظت شده می‌رود و بنا به تعداد چشمک‌ها محدوده خرابی را تا 9۰% برای تکنسین و تعمیرگاه تلویزیون پاناسونیک مشخص میکند. پس با چشمک زدن تلویزیون پاناسونیک می‌توانیم دلیل خرابی تلویزیون پاناسونیک را بفهمیم .

علت 1 بار چشمک زدن تلویزیون پاناسونیک

اگر چراغ پاور تلویزیون 1 بار چشمک می‌زند، مربوط به خرابی برد مین ( A Bord ) در برخی مدل‌های پلاسما و همچنین خرابی قطعه بک‌لایت ( Backlight ) در تمامی مدل‌های LED و LCD می‌باشد.

علت 2 بار چشمک زدن تلویزیون پاناسونیک

اگر چراغ پاور تلویزیون 2 بار چشمک می‌زند، پس از 2 ثانیه متوقف شده و مجددا دو بار تکرار می‌شود، می‌تواند مربوط به خرابی برد تغذیه ( P Bord ) و همچنین برد دیجیتال ( D Bord ) در برخی مدل‌های پلاسما و خرابی مین‌برد ( A Bord ) در برخی مدل‌های LED و LCD می‌باشد.

علت 3 بار چشمک زدن تلویزیون پاناسونیک

اگر چراغ پاور تلویزیون 3 بار چشمک می‌زند، پس از 3 ثانیه متوقف شده و مجددا 3 بار تکرار می‌شود، می‌تواند مربوط به خرابی برد دیجیتال ( D Bord ) میباشد.

علت 4 بار چشمک زدن تلویزیون پاناسونیک

در اکثر مدل‌های تلویزیون پاناسونیک، 4 بار چشمک زدن نشان دهنده خرابی بردهای اسکن تصویر ( SC/Y Bord ) , (SS/Z Bord ) در برخی مدل‌های پلاسما و همچنین خرابی برد تغذیه ( P Bord ) در برخی مدل‌های LCD میباشد.

علت 5 بار چشمک زدن تلویزیون پاناسونیک

اگر تلویزیون پاناسونیک 5 بار چشمک می‌زند، نشانگر خرابی برد اسکن تصویر ( SC/Y Bord ) در برخی مدل‌های پلاسما است.

علت 6 بار چشمک زدن تلویزیون پاناسونیک

اگر چراغ پاور تلویزیون 6 بار چشمک می‌زند، نشان از خرابی برد های اسکن افقی و عمودی تصویر( SC/Y Bord ) , ( SS/Z Bord ) در تلویزیون پلاسما می‌باشد.

علت 7 بار چشمک زدن تلویزیون پاناسونیک

درباره 7 بار چشممک زدن وسعت خرابی زیاد می‌باشد اما اکثرا در قسمت‌های برد بافر ، اسکن ، تغذیه و در بعضی موارد احتمال خرابی پنل نیز می‌رود . پس باید قسمت‌هایی که ذکر می‌شود مدنظر باشد.

علت 8 بار چشمک زدن تلویزیون پاناسونیک

8 بار چشمک همانند 7 چشمک پاناسونیک مربوط به یکی از قسمت‌های اسکن تصویر می‌باشد که معمولا برد SS ، Z یا برد اسکن عمودی نامیده می‌شود. این خرابی در اکثر موارد به دلیل استحلاک یا ضربه خوردن تلویزیون پاناسونیک و مواجه شدن با ترک‌های هرچند کوچک در پنل دستگاه به وجود می‌آید و توجه داشته باشید که این موردها مربوط به تلویزیون پلاسما پاناسونیک است.

علت 10 بار چشمک زدن تلویزیون پاناسونیک

10 بار چشمک زدن تلویزیون پاناسونیک مربوط به یکی از بردهای اسکن یا تغذیه می‌باشد و بسیار شایع است.

علت 11 بار چشمک زدن تلویزیون پاناسونیک

11 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون پاناسونیک معمولا با خراب شدن سیستم خنک کننده و پس از آن معیوب شدن قطعات پرکاری همچون برد پاور یا تغذیه و بعضا برد اسکن رو به رو میشویم ( سیستم خنک کننده در برخی مدل‌های خاص خانگی و تمامی مدلهای مانیتور صنعتی پاناسونیک وجود دارد ) 

علت 12 بار چشمک زدن تلویزیون پاناسونیک

12 چشمک اصولا مربوط به مین برد دستگاه (بخش تولید صدا) و در برخی مدل‌ها مربوط به خرابی اسپیکرها نیز می‌گردد.

علت 13 بار چشمک زدن تلویزیون پاناسونیک

13 بار چشمک قطعا مربوط به مین‌برد تلویزیون پاناسونیک ( بیشتر خرابی CPU ) می‌باشد و با توجه به عدم موجودی قطعات لازم برای تعمیر مین‌برد فقط با تعویض کامل برد ایراد رفع می‌گردد.

علت 14 بار چشمک زند تلویزیون پاناسونیک

مربوط به خرابی مین‌برد تلویزیون پاناسونیک ( خرابی CPU و HDMI IC ) می‌باشد اما در خصوص این ایراد برای بعضی از مدلها امکان تعمیر برد وجود دارد.

راه حل مشکل تلویزیون شما در دست ماست

چند تست ساده جهت اطمینان از نوع مشکل

پیشنهاد می‌کنیم تا آخر مطلب تست‌ها را انجام دهید ، شاید با بررسی چند تست ساده مشکل حل شود و نیازی به تعمیر و پرداخت هزینه نباشد.

تنظیمات روشنایی

 • تنظیم روشنایی دستگاه خود را بررسی کنید. گاهی اوقات ممکن است یک مورد در تنظیمات دچار مشکل شود.
 • اگر مشکل از تنظیمات بود چه بهتر ، اگر نه به قدم بعدی بریم.
کابل و ورودی‌های تلویزیون - یک احتمال جدی برای عدم وجود تصویر

بررسی کابل و ورودی تلویزیون

 • مطمئن شوید که تلویزیون در ورودی صحیح تنظیم شده باشد. به طور مثال دستگاه باید روی حالت HDMI باشد، اما اشتباها روی حالت DVI تنظیم شده باشد. اگر با این حالت مشکل رفع نشد ، حالت HDTV را نیز امتحان کنید یا ورودی‌های دیگر را نیز بررسی نمائید ، زیرا این مسائل می تواند باعث ایجاد مشکل باشد .
 • اتصالات کابل پشت تلویزیون را بررسی کنید. گاهی اوقات علت مشکل نبودن تصویر در تلویزیون ال‌ای‌دی می تواند به واسطه‌ی اشتباهاتی در اتصالات کابل به وجود آمده باشد. به این معنی که HDMI را به یک مولفه‌ی اشتباه وصل کرده‌اید و همین اتصال به پورت نامناسب باعث ایجاد مشکل شده است . برای حل این مسئله باید HDMI را جدا کرده و به ورودی دیگر که پورت مناسب آن می‌باشد وصل نمائید .
 • اگر تلویزیون خود را در ورودی HDMI تنظیم کردید علاوه بر این تلویزیون تصویر ندارد، صدا هم ندارد، باید ورودی تلویزیون خود را عوض کنید بطور مثال به ورودی HDMI2 متصل کنید. گاهی ممکن است کابل HDMI تنها صدا را انتقال دهد ، پس کابل سایر ورودی‌ها هم با هم تعویض کنید تا مطمئن شوید مشکل از کابل نیست‌.
 • از یک کابل خوب و برند استفاده کنید و آن را با کابل از یک منبع خاص تعویض کنید. این کار را به نوبه خود برای هر منبعی که دارید انجام دهید. اگر این تعویض مشکل را برطرف کرد، یک کابل جایگزین تهیه کنید و آن را متصل کنید. اگر مشکلی حل نشد، به مورد بعدی بروید.
 • ابتدا تلویزیون را خاموش کنید سپس هر دستگاه و کابلی که به تلویزیون وصل است را از تلویزیون جدا کنید. و تلویزیون را روشن کنید. سپس مجدد دستگاه‌های جانبی را وصل کنید، با این کار نیز ممکن است مشکل حل شود.
بازگشت به تنظیمات کارخانه

بررسی پیکربندی و بازگشت به تنظیمات کارخانه

تلویزیون شما تنظیمات بی‌شماری دارد که می توانید آنها را پیکربندی کنید. برخی از این موارد بر اتصالات تلویزیون شما تأثیر می‌گذارد.

 • دکمه ی منو را فشار دهید، اگر منو ظاهر شد خبر خوبی است، در غیر اینصورت موارد زیر را قدم به قدم انجام دهید :
 • تلویزیون خود را به مدت 60 ثانیه از برق بکشید. فقط آن را خاموش نکنید و زمانی که تلویزیون روشن است مستقیم از برق بکشید.
 • 60 ثانیه خیلی مهمه ، پس حتما با ثانیه شمار کل این زمان را محاسبه کنید تا کمتر از این زمان نشود.
 • پس از قطع‌شدن دکمه پاور آن را به مدت 30 ثانیه نگه دارید.
 • تلویزیون خود را دوباره به برق وصل کنید و تصویر را بررسی کنید. اگر کار می‌کند، کار تمام شده، اگر نه، به مرحله بعدی بروید.

 • در تلویزیون شارپ دستگاه خود را به مدت 60 ثانیه از برق بکشید. فقط آن را خاموش نکنید و زمانی که تلویزیون روشن است مستقیم از برق بکشید.
 • هر دو دکمه ولوم پایین و ورودی (input) را همزمان نگه دارید و تلویزیون را دوباره وصل کنید.
 • تلویزیون باید روشن شود و یک کادر آبی در گوشه سمت چپ بالای صفحه نمایش داده شود. در همان زمان دکمه کاهش صدا و کانال پایین را فشار دهید و یک منو ظاهر می‌شود.
 • با استفاده از کنترل از راه دور تلویزیون، فلش رو به پایین را به Industry INT فشار دهید. دکمه سمت راست را فشار دهید تا Industry INT روشن شود.
 • دکمه Enter را فشار دهید تا Industry INT فعال شود. صفحه ای با عنوان Industry INIT Success نمایش داده می‌شود.
 • دوباره تلویزیون را مستقیما از برق جدا کنید و 30 ثانیه صبر کنید و تلویزیون را دوباره وصل کنید و تمام .
 • در برخی از تلویزیون‌های شارپ با نگه داشتن کنترل جلوی چشمی پاور و زدن همزمان تلویزیون به برق ، به اصطلاح شوک داده شده و نگه داشتن دکمه پاور لازم نیست.

 • در تلویزیون هایسنس دستگاه خود را به مدت 60 ثانیه از برق بکشید. فقط آن را خاموش نکنید و زمانی که تلویزیون روشن است مستقیم از برق بکشید.
 • در روش اول باید 10 دقیقه تلویزیون خاموش باشد. پس از 10 دقیقه، دکمه "POWER" را در تلویزیون هایسنس خود فشار دهید و آن را به مدت 60 ثانیه نگه دارید.
 • در آخر، تلویزیون را دوباره به پریز برق وصل کنید، در حالی که دکمه "POWER" را نگه داشته اید، و تلویزیون را روشن کنید.
 • روش دوم هایسنس باید ابتدا، دکمه های "VOLUME UP" و "INPUT" یا "MENU" را به طور همزمان فشار دهید.
 • به نگه داشتن این دکمه ها ادامه دهید و همزمان، دکمه “POWER” را نیز فشار داده و پس از پنج ثانیه رها کنید. پس از آن، بقیه دکمه ها را نیز رها کنید.
 • در روش سوم باید دکمه های “MENU/INPUT” و “VOLUME DOWN” را با هم فشار داده و نگه دارید.
 • در حالی که هنوز دو دکمه را نگه داشته اید، دکمه "POWER" را فشار داده و آن را نیز نگه دارید.
 • حالا صبر کنید تا نور آبی روی صفحه تلویزیون Hisense شما نشان داده شود. (هنوز دکمه ها را رها نکنید).
 • ده ثانیه صبر کنید و هر سه دکمه را رها کنید. این کار باعث می‌شود تلویزیون Hisense خود را مجددا راه اندازی کنید.

 • در تلویزیون پاناسونیک معمولا یک دکمه کوچک است که در پشت یا کنار تلویزیون قرار دارد .
 • به مدت 10 ثانیه دکمه را فشار دهید و نگه دارید. این کار باعث می‌شود تلویزیون Panasonic خود را مجددا راه اندازی کنید.
وقتی که تصویر ندارید تلویزیون را با فلش آپدیت نکنید

مشکل نرم‌افزار تلویزیون

 • به هیچ عنوان تلویزیون را آپدیت نکنید، بخصوص تلویزیون با برندهای داخلی. قبل از بروزرسانی حتما از وجود آپدیت جدید تلویزیون با تعمیرکار مجاز تلویزیون خود اطمینان حاصل کنید
 • بعد از گرفتن تائید از تعمیرکار ، تلویزیون را بروزرسانی کنید. مشکل حل شد؟ اگر نه ادامه مطلب را مطالعه کنید.
 • همچنین می‌توانید این مرحله را در آخر انجام دهید و فعلا از انجام آن صرف نظر کنید.
سیاه شدن صفحه تلویزیون و تست چراغ قوه

مشکل سخت‌افزاری و بررسی با تست معروف چراغ‌قوه

 • تلویزیون را روشن کنید ، حدالامکان اطمینان حاصل کنید که به منبعی متصل هستید که سیگنالی با صدا و تصویر به شما می‌دهد.
 • یک چراغ قوه روشن روی صفحه بتابانید ، در ناحیه ای که با چراغ‌قوه روشن می‌شود، ببینید آیا تصویری وجود دارد یا خیر.
 • تلویزیون خود را با چهار قسمت مساوی در نظر بگیرید و زاویه نور را تغییر دهید ، همچنین تمام قسمت‌های تلویزیون را با چراغ‌قوه بررسی کنید به دلیل اینکه ممکن است تنها قسمتی از تلویزیون تصویر داشته باشد.
 • اگر تصویر دیده شد پس مطمئن باشید مشکل از نور پس‌زمینه است و بک‌لایت تلویزیون به مشکل برخورده و باید تعویض گردد.
 • اگر تنها نوری ضعیف بود یا خطهای رنگی روی صفحه پدید آمد مشکل از پنل است . اگر باز هم تصویر و حتی نور مشاهده نمی‌کنید به مرحله بعد مراجعه کنید.

یکی از اصلی‌ترین دلایل در این بخش  می تواند مربوط به بک‌لایت تلویزیون باشد . در اصطلاح لغوی Back light به معنای نور پس‌زمینه می‌باشد. همانطور که مشخص است در محیط‌ و یا صفحه تاریک تا نوری نباشد اجسام و یا اجزا قابل مشاهده نمی‌باشند. در تلویزیون نیز همین قانون پا برجاست ، بدین روال که تا نوری به صفحه نمایش تابیده نشود، تصاویر پخش شده بر روی پنل قابل تماشا نیستند. و یکی از علتهای تصویر نداشتن تلویزیون در حالی که صدا دارد این مورد است.

مطالعه مقاله " بک‌لایت تلویزیون و هزینه تعویض " کمک می‌کند اطلاعات کامل‌تری را درباره این قطعه بدست آورید .

خبر خوب : این مشکل حتی در منزل کاملا قابل تعمیر می‌باشد . بنابراین پیشنهاد مجموعه تعمیرات کرج سرویس به شما کاربران گرامی این می‌باشد که بعد از پدید‌آمدن این مشکل در دستگاه خود سریعا نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید .

قطع شدن یا تیره شدن تصویر تلویزیون

آخرین احتمال مشکل نداشتن تصویر

اگر باز هم تصویر و حتی نور مشاهده نمی‌کنید یقینا مشکل از ورودی و مین‌برد است، زیرا ورودی‌های تلویزیون به مین‌برد متصل است و دلیل عدم وجود تصویر مشکل در سوکت ورودی برد است.

آیا میدانید؟ بیشتر تعمیرکاران تهران و البرز ، تعمیرات خود را با دستگاه های پیشرفته کرج سرویس تعمیر می کنند !!

تعمیرات بک‌لایت در کرج با یک سال گارانتی

بررسی چشمک تلویزیون ( ال جی ، سامسونگ ، ایکس ویژن ، اسنوا ، دوو ، مارشال )

به جز توضیحات فوق در خصوص تلویزیون سونی ، شارپ ، پاناسونیک . هایسنس دیگر موارد مختص خرابی در این سری از تلویزیون‌هاست ؛ نداشتن تصویر در تلویزیون ال جی ، سامسونگ ، مارشال ، دوو ، ایکس ویژن و اسنوا کاملا یکسان هستند ، اگر مشکل بک‌لایت باشد ، بک‌لایت‌های هر برند و مدل‌های آن با هم متفاوت است .

در این برند از تلویزیون ها اگر کماکان تلویزیون تصویر نداشت با چراغ قوه موبایل داخل تصویر تلویزیون نور بیاندازید ، اگر تصویر تلویزیون دیده شد مشکل از بک‌لایت تلویزیون است اما اگر نور ضعیف بود یا خطهای رنگی روی صفحه پدید آمد مشکل از پنل است . در صورتی که هیچ تصویر و یا نوری مشاهده نمی‌کنید ، مشکل از مین‌برد است.
در برندهای ذیل هم موضوع نداشتن تصویر صادق است :
پارس ، شهاب ، هیتاچی ، جی‌پلاس، هیوندای ، پانورامیک ، ایوولی ، تی سی ال ، ام جی اس ، آر تی سی ، اچ سی ال ، توشیبا ، فیلیپس ، بوش ، صنام ، امپریال ، آوکس ، هاردستون ، مجیک ، زلموند ، دنای ، سونیا ، سوپرا ، سی یرا ، اکسون ، اکسنت ، وستل ، لایف ، بنکیو ، بِلست ، بُست ، بنس ، بِست الکتریک ، سینگل ، سام ، یونیوا ، جنرال ، جنرال گلد ، جنرال اینترنشنال ، الیو ، جی وی سی ، پایونیر و شیائومی .

تعمیرات کرج با بهره‌مندی از قطعات اورجینال و اصلی و همچنین بکارگیری چسب های مرغوب از پدید‌آمدن مشکلات بعد از تعمیر جلوگیری خواهد نمود.

هزینه تعمیر و تعویض بک لایت تلویزیون در کرج

هزینه تعمیر بک‌لایت تلویزیون

چطور متوجه شویم که بک‌لایت تلویزیون ما در زمان استفاده از خدمات تعمیر تلویزیون نیاز به تعمیر دارد یا تعویض؟ معمولا همه چیز بسته به کارشناسی دارد که در زمان کارشناسی تلویزیون شما به شما مشاوره می‌دهد ! به هردلیل این امکان وجود دارد که تعمیر بک‌لایت تلویزیون، مشکل شما را برطرف کند اما هزینه تعمیر و تعویض در مرکز تعمیرات کرج یکی است ، پس چه بهتر که تعویض گردد .

هزینه تعمیر بک‌لایت تلویزیون بستگی به مدل تلویزیون و نوع بکلایت تلویزیون دارد . انواع بکلایت و جدول هزینه تعویض آن در مقاله بک‌لایت تلویزیون بطور کامل توضیح داده شده است.

تعمیر تلویزیون در منزل فقط با قطعات اصلی

استفاده از قطعات اورجینال برای تعمیر انواع تلویزیون

یکی از مهم‌ترین مواردی که حتما باید در نظر داشته باشید ، استفاده از قطعات اصل است . در صورتی قطعات غیر اصل و یا تقلبی برای تعمیر تلویزیون استفاده شود ؛ نه تنها ایراد رفع نخواهد شد ، بلکه ممکن است به سایر اجزا نیز صدمه وارد شود .

لذا در این خصوص اهمال نکنید و مراکز تعمیر تلویزیون مجاز را در تامین قطعات اصل انتخاب کنید تا تعمیرکار در صورتی که تلوزیون نیاز به تعویض قطعه داشته باشد ، بتواند از قطعات اصل با گارانتی معتبر استفاده کند . همچنین نمایندگی تعمیر تلویزیون کرج سرویس تنها قطعات اصلی را به تعمیرکاران خود ارائه می دهد .

اینجا فرق داره - گارانتی کتبی - کد رهگیری و فاکتور سیستمی داره

گارانتی کتبی معتبر قطعات تعویضی یا تعمیری

تمامی قطعات تعویض یا تعمیر شده توسط نمایندگی تعمیرات کرج ، دارای گارانتی کتبی 6 ماه الی یکساله و در برخی برندها 18 ماهه است .

" ضمانت کتبی " شامل تعمیر یا تعویض قطعات بوده و بصورت رایگان صورت می گیرد .

یکی از مهمترین مسائلی که کرج سرویس به طور ویژه به آن اهمیت داده است، ارائه فاکتوری مبنی بر تعمیر انجام گرفته می‌باشد که در آن تمام مراحل تعمیر صورت گرفته، هزینه پرداخت شده و مدت اعتبار آن قید شده است.

تمام خدمات صورت گرفته توسط این مجموعه دارای حداقل ۶ ماه ضمانت می‌باشد و در صورتی که در طول این مدت کاربر با ایرادی در تلویزیون خود مواجه شود از طریق ارائه این برگه گارانتی می تواند بدون پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای از خدمات این مجموعه استفاده نمایند. ارائه برگه گارانتی تنها بابت رضایت خاطر کاربرانی می‌باشد که از خدمات این مجموعه بهره‌مند شده‌اند.

در صورتی که برای اولین بار جهت تعمیر و تعویض با این مرکز تماس گرفته باشید ، خدمات ارائه شده بدون هزینه ایاب و ذهاب است . بعد از تعمیر یا تعویض قطعه ، اگر تلویزیون مجددا خراب شود ، شامل گارانتی کرج سرویس بوده و هزینه تعمیر مجدد گرفته نمی‌شود و تنها در بعضی مواقع که به ندرت پیش می آید هزینه ایاب و ذهاب دریافت می‌گردد .