مشکلات رایج تلویزیون - با ما نفس راحت بکشید!
بنفش شدن صفحه تلویزیون به علت خرابی بک لایت

هدف ما از ارائه این مطلب بررسی علت بنفش شدن صفحه تلویزیون است و تمامی موارد آن را در آینده به طور مجزا مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مقدمه

صفحه تلویزیون بنفش شده است ، علت چیست ؟ یکی از مشکلات تقریبا شایع در تلویزیون مشکل بنفش شدن لامپ تصویر تلویزیون LED یا QLED است در حالی که تصویر تلویزیون کیفیت لازم را دارد. گاهی هنگام مشاهده با این صحنه مواجه می‌شوید که کیفیت و نور تصویر با حالت قبل، متفاوت است و تصویر بنفش شده است. 

در ابتدا این تصور در ذهن هر کاربری نقش می‌بندد که تنظیمات تلویزیون دستکاری شده به همین دلیل نور تصویر بنفش‌تر از قبل مشاهده می‌شود. با یک بررسی ساده در تنظیمات می‌توان یقین پیدا نمود که ایراد در بخش تنظیمات تلویزیون نیست. باید بیان نماییم ایراد پدید آمده در بخش لامپ‌ها و تغییر عملکرد آنها باعث بنفش شدن تصویر شده است. در این مقاله مرکز تعمیرات کرج قصد دارد که به بررسی همین مشکل در تلویزیون های ال‌ای‌دی و کیو‌ال‌ای‌دی بپردازیم و علت مشکل بنفش بودن تصویر را بررسی کنیم، همچنین راه‌حل‌هایی برای رهایی از این مشکل نیز ارائه دهیم.

آبی شدن صفحه تلویزیون

دلایل اصلی بنفش شدن صفحه تلویزیون چیست ؟

این مشکل به اختلال و خرابی در قسمت بک‌لایت تلویزیون مربوط می‌شود و ممکن است این ایراد در مدل‌ها و برند‌های مختلف به شکل‌های متفاوتی نمایان شود. بطور مثال در بعضی مدل‌ها هنگام روشن کردن تلویزیون ابتدا لوگوی تلویزیون نمایش داده شود سپس صفحه نمایش بنفش می‌شود ؛

در بعضی مدل‌ها ، ممکن است تصویر از همان ابتدا بنفش شود و سپس هاله بنفش بیشتر شود و یا چراغ پاور چشمک بزند ؛ حتی در بعضی از تلویزیون‌های ال‌ای‌دی ممکن است فقط قسمتی از تصویر بنفش شود و نیمی از تصویر تلویزیون کیفیت قبلی را داشته باشد. دلیل این است که اگر مشکلی در بک‌لایت به وجود بیاید اختلالی در قسمت‌های دیگر دستگاه وارد نمی‌شود.

کاملترین توضیح مشکل تلویزیون بصورت قدم به قدم

چند تست ساده جهت اطمینان از نوع مشکل

پیشنهاد می‌کنیم تا آخر مطلب تست‌ها را انجام دهید ، شاید با بررسی چند تست ساده مشکل حل شود و نیازی به تعمیر و پرداخت هزینه نباشد.

توجه داشته باشید ، اگر تلویزیون شما به رنگ ارغوانی مایل به آبی درآمده است به مطلب آبی شدن تصویر تلویزیون مراجعه نمائید ؛ در غیر اینصورت ادامه مطلب را مطالعه کنید‌.

کابل و ورودی‌های تلویزیون - یک احتمال جدی برای عدم وجود تصویر

1 بررسی کابل و ورودی تلویزیون

  • اتصالات کابل پشت تلویزیون را بررسی کنید. گاهی اوقات علت مشکل بنفش بودن تصویر در تلویزیون ال‌ای‌دی می‌تواند به واسطه‌ی اشتباهاتی در اتصالات کابل به وجود آمده باشد. به این معنی که برخی از سیم‌های کابل HDMI ایراد دارد و باعث ایجاد مشکل شده است . برای حل این مسئله باید کابل HDMI را تعویض کنید و دوباره بررسی نمائید.
  • اگر تلویزیون خود را در ورودی HDMI تنظیم کردید علاوه بر این تلویزیون بنفش است، باید ورودی تلویزیون خود را عوض کنید بطور مثال به ورودی HDMI2 متصل کنید. ، کابل سایر ورودی‌ها هم با هم تعویض کنید تا مطمئن شوید مشکل از کابل نیست‌.
  • از یک کابل خوب و برند استفاده کنید و آن را با کابل از یک منبع خاص تعویض کنید. این کار را به نوبه خود برای هر منبعی که دارید انجام دهید. اگر این تعویض مشکل را برطرف کرد، یک کابل جایگزین تهیه کنید و آن را متصل کنید. اگر مشکلی حل نشد، به مورد بعدی بروید.
تنظیمات روشنایی دومین راه حل مشکلات تصویر

2 وضعیت تنظیمات روشنایی تلویزیون

سهوا پیش می‌آید که تنظیمات روشنایی و رنگ‌بندی تلویزیون دستکاری شود . لذا دومین اقدام رفع بنفش شدن تصویر تلویزیون این مورد است.

  • تنظیم روشنایی دستگاه خود را بررسی کنید. گاهی اوقات ممکن است یک مورد در تنظیمات دچار مشکل شود.
  • تنظیمات گاما و همچنین حالت تصویر (ورزشی ، سینمایی ، درام ، پویا و ... ) را بررسی کنید.
  • اگر مشکل از تنظیمات حالت و درخشندگی و گاما بود چه بهتر ، اگر نه به قدم بعدی بریم.
علت بهم ریختگی رنگ تصویر تلویزیون آبی

3 وجود وسایل با مغناظیس قوی

البته یک احتمال خیلی کم وجود دارد که علت تغییر رنگ گوشه‌ای از تصویر می‌تواند به خاطر تداخل میدان مغناطیسی باشد. بله آهنربا ! شرط می‌بندم که انتظارش را نداشتید، نه؟ وجود آهنرباهای قوی در اطراف دستگاه شما می تواند باعث تغییر رنگ شود. میدان‌های مغناطیسی می‌توانند باعث شوند که الکترون‌ها و میدان‌های مغناطیسی نزدیک تلویزیون شما از یکدیگر منعکس شوند. الکترون‌هایی که به صفحه نمایش شما برخورد می‌کنند می‌توانند به صفحه نمایش شما آسیب برسانند. اگر چنین باشد، باید به صورت دستی مغناطیس گیر کرده در صفحه نمایش خود را بردارید.

آنچه شما می‌توانید انجام دهید :

  • سیم پیچ یا دستگاه دارای آهنربای قوی را جلوی صفحه نمایش خود نگه دارید. اگر مشاهده کنید که یک وصله رنگین کمان روی صفحه نمایش شما ظاهر می‌شود، پس تشخیص درست بوده‌.
  • بلافاصله تمام وسایل الکترونیکی و مغناطیسی نزدیک صفحه نمایش خود را بردارید.
  • با این کار مقداری مغناطیس از تلویزیون شما حذف می‌شود ، چرخه تداخل برقی دستگاه شما به حالت عادی برمی‌گردد‌.
  • اگر مشکل از آهنربای نزدیک تلویزیون بود چه بهتر ، اگر نه به قدم بعدی بریم.

آیا میدانید؟ بیشتر تعمیرکاران البرز ، تعمیرات خود را با دستگاه های پیشرفته کرج سرویس تعمیر می کنند !!

تعمیرات بک‌لایت در کرج با یک سال گارانتی

علت بنفش شدن نصف صفحه تلویزیون

در برخی موارد ممکن است نصف تصویر تلویزیون بنفش شود ، علت بنفش شدن نصف صفحه یا گوشه‌ای از تلویزیون بدون شک از خرابی بک لایت است . یکی دیگر از علت‌های بنفش شدن تصویر تلویزیون و تغییر رنگ ، ضعیف شدن یا نیم‌سوز شدن لامپ‌های تصویر است. این مشکل را با سوختن لامپ‌ها نباید اشتباه گرفت ؛ زیرا در این حالت لامپ نسوخته و می‌تواند روشن بماند ، اما به دلیل آسیب نورانی بودن خود را از دست داده و به رنگ ارغوانی یا بنفش تغییر رنگ داده است‌.

دلیل بروز این ایراد و خرابی قطعه بک‌لایت تلویزیون بیشتر به خاطر روشن بودن طولانی مدت دستگاه و همچنین انتخاب نور زیاد برای صفحه نمایش تلویزیون می‌باشد که این ۲ امر باعث ایجاد مشکل در بک‌لایت دستگاه خواهد شد. به همین دلیل برای جلوگیری از بروز این ایراد در قطعه تلویزیون بهتر است که دستگاه هم تایم زیادی ( منظور ساعت‌های بی‌وقفه و طولانی ) روشن نباشد و نکته مهم‌تر ، تنظیمات صحیح و مناسب نور صفحه انتخاب شده باشد.

بنفش شدن صفحه تلویزیون ( ال جی ، سامسونگ ، ایکس ویژن ، اسنوا ، دوو ، مارشال و هایسنس )

به جز تلویزیون سونی ، پاناسونیک ، شارپ . آیوا که بصورت چشمک‌زدن چراغ پاور این مشکل را نشان می‌دهد ، دیگر موارد مختص خرابی در این سری از تلویزیون‌هاست ؛ بنفش شدن در تلویزیون ال جی ، هایسنس ، سامسونگ ، مارشال ، دوو ، ایکس ویژن و اسنوا کاملا یکسان هستند ، اگر مشکل بک‌لایت باشد ، بک‌لایت‌های هر برند و مدل‌های آن با هم متفاوت است .

در این برند از تلویزیون‌ها هم اگر کماکان تلویزیون را بنفش مشاهده می‌کنید با چراغ قوه موبایل داخل تصویر تلویزیون نور بیاندازید ، اگر تصویر تلویزیون شفاف‌تر دیده شد مشکل از بک‌لایت تلویزیون است در غیر اینصورت مشکل از پنل است .
در برندهای ذیل هم موضوع بنفش بودن تصویر تلویزیون صادق است :
پارس ، شهاب ، هیتاچی ، جی‌پلاس، هیوندای ، پانورامیک ، ایوولی ، تی سی ال ، ام جی اس ، آر تی سی ، اچ سی ال ، توشیبا ، فیلیپس ، بوش ، صنام ، امپریال ، آوکس ، هاردستون ، مجیک ، زلموند ، دنای ، سونیا ، سوپرا ، سی یرا ، اکسون ، اکسنت ، وستل ، لایف ، بنکیو ، بِلست ، بُست ، بنس ، بِست الکتریک ، سینگل ، سام ، یونیوا ، جنرال ، جنرال گلد ، جنرال اینترنشنال ، الیو ، جی وی سی ، پایونیر و شیائومی .

تعمیرات کرج با بهره‌مندی از قطعات اورجینال و اصلی و همچنین بکارگیری چسب های مرغوب از پدید‌آمدن مشکلات بعد از تعمیر جلوگیری خواهد نمود.

هزینه تعمیر و تعویض بک لایت تلویزیون در کرج

هزینه تعمیر بک‌لایت تلویزیون

چطور متوجه شویم که بک‌لایت تلویزیون ما در زمان استفاده از خدمات تعمیر تلویزیون نیاز به تعمیر دارد یا تعویض؟ معمولا همه چیز بسته به کارشناسی دارد که در زمان کارشناسی تلویزیون شما به شما مشاوره می‌دهد ! به هردلیل این امکان وجود دارد که تعمیر بک‌لایت تلویزیون، مشکل شما را برطرف کند اما هزینه تعمیر و تعویض در مرکز تعمیرات کرج یکی است ، پس چه بهتر که تعویض گردد .

هزینه تعمیر بک‌لایت تلویزیون بستگی به مدل تلویزیون و نوع بکلایت تلویزیون دارد . انواع بکلایت و جدول هزینه تعویض آن در مقاله بک‌لایت تلویزیون بطور کامل توضیح داده شده است.

تعمیر تلویزیون در منزل فقط با قطعات اصلی

استفاده از قطعات اورجینال برای تعمیر انواع تلویزیون

یکی از مهم‌ترین مواردی که حتما باید در نظر داشته باشید ، استفاده از قطعات اصل است . در صورتی قطعات غیر اصل و یا تقلبی برای تعمیر تلویزیون استفاده شود ؛ نه تنها ایراد رفع نخواهد شد ، بلکه ممکن است به سایر اجزا نیز صدمه وارد شود .

لذا در این خصوص اهمال نکنید و مراکز تعمیر تلویزیون مجاز را در تامین قطعات اصل انتخاب کنید تا تعمیرکار در صورتی که تلوزیون نیاز به تعویض قطعه داشته باشد ، بتواند از قطعات اصل با گارانتی معتبر استفاده کند . همچنین نمایندگی تعمیر تلویزیون کرج سرویس تنها قطعات اصلی را به تعمیرکاران خود ارائه می دهد .

اینجا فرق داره - گارانتی کتبی - کد رهگیری و فاکتور سیستمی داره

گارانتی کتبی معتبر قطعات تعویضی یا تعمیری

تمامی قطعات تعویض یا تعمیر شده توسط نمایندگی تعمیرات کرج ، دارای گارانتی کتبی 6 ماه الی یکساله و در برخی برندها 18 ماه ( یکسال و نیم ) الی 36 ماه ( 3 سال ) است .

" ضمانت کتبی " شامل تعمیر یا تعویض قطعات بوده و بصورت رایگان صورت می‌گیرد .

یکی از مهمترین مسائلی که تعمیرات کرج به طور ویژه به آن اهمیت داده است، ارائه فاکتوری مبنی بر تعمیر انجام گرفته می‌باشد که در آن تمام مراحل تعمیر صورت گرفته، هزینه پرداخت شده و مدت اعتبار آن قید شده است.

تمام خدمات صورت گرفته توسط این مجموعه دارای حداقل ۶ ماه ضمانت می‌باشد و در صورتی که در طول این مدت کاربر با ایرادی در تلویزیون خود که توسط این مرکز تعمیر یا تعویض شده مواجه شود از طریق ارائه این برگه گارانتی می تواند بدون پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای از خدمات این مجموعه استفاده نمایند. ارائه برگه گارانتی تنها بابت رضایت خاطر کاربرانی می‌باشد که از خدمات این مجموعه بهره‌مند شده‌اند.

در صورتی که برای اولین بار جهت تعمیر و تعویض با این مرکز تماس گرفته باشید ، خدمات ارائه شده بدون هزینه ایاب و ذهاب است . بعد از تعمیر یا تعویض قطعه ، اگر تلویزیون مجددا خراب شود ، شامل گارانتی مرکز تعمیرات کرج بوده و هزینه تعمیر مجدد گرفته نمی‌شود و تنها در بعضی مواقع که به ندرت پیش می‌آید هزینه ایاب و ذهاب دریافت می‌گردد .