مشکلات رایج تلویزیون - با ما نفس راحت بکشید!
تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد علت چیست

هدف ما از ارائه این مطلب بررسی علت داشتن صدا و عدم وجود تصویر در تلویزیون است و تمامی موارد آن را در آینده به طور مجزا مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مقدمه

تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد علت چیست ؟ یکی از شایع ترین مشکلات در تلویزیون مشکل نداشتن تصویر در تلویزیون LED یا QLED است در حالی که تلویزیون صدا دارد. گاهی اوقات صفحه ی تلویزیون به یکباره سیاه می‌شود و به نظر می‌رسد که تلویزیون خاموش است اما تلویزیون صدا دارد و همین طور چراغ پاور تلویزیون نیز روشن است. همین امر موجب نگرانی شما می‌شود.

همچنین برخی مواقع تلویزیون را روشن می‌کنید و می‌بینید تلویزیون تصویر ندارد اما صدا دارد. حتی زمانی که کانال‌های تلویزیون را تعویض کنید، صداهای مختلفی می شنوید اما هیچ تصویری نمی‌بینید. گاهی ممکن است به صورت دوره‌ای تصویر قطع شود و بعد از مدتی دوباره تصویر بر قرار شود. در این مقاله مرکز تعمیرات کرج قصد دارد که به بررسی همین مشکل در تلویزیون‌های ال‌ای‌دی و کیو‌ال‌ای‌دی پرداخته و علت مشکل نبود تصویر با وجود صدا را بررسی کنیم، همچنین راه‌حلی برای رهایی از این مشکل نیز ارائه دهیم.

تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد - تعمیرگاه مجاز تلویزیون راکو 568350

چرا تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد ؟

نداشتن تصویر تلویزیون به اختلال و خرابی در قسمت بک‌لایت تلویزیون مربوط می‌شود و ممکن است این ایراد در مدل‌ها و برند‌های مختلف به شکل‌های متفاوتی نمایان شود. بطور مثال در بعضی مدل‌ها هنگام روشن کردن تلویزیون ابتدا لوگوی برند نمایش داده شود سپس صفحه نمایش تاریک شود ؛ در بعضی مدل‌ها ، ممکن است تصویر روشن و خاموش شود و سپس سیاه شود و یا چراغ پاور چشمک بزند.

حتی در بعضی از تلویزیون‌های LED ممکن است فقط قسمتی از تصویر سیاه شود و نیمی از تلویزیون تصویر وجود داشته باشد. دلیل این که با وجود سیاه بودن تصویر اما صدا همچنین به گوش می‌رسد، به این دلیل است که اگر مشکلی در بک‌لایت به وجود بیاید اختلالی در قسمت‌های دیگر دستگاه وارد نمی‌شود. این مشکل تقریبا یک امر عادی در تمام تلویزیون‌ها است.

کاملترین توضیح مشکل تلویزیون بصورت قدم به قدم

چند تست ساده جهت اطمینان از نوع مشکل

پیشنهاد می‌کنیم تا آخر مطلب تست‌ها را انجام دهید ، شاید با بررسی چند تست ساده مشکل حل شود و نیازی به تعمیر و پرداخت هزینه نباشد.

توجه داشته باشید ، اگر تلویزیون شما صدا دارد اما تصویر ندارد ادامه مطلب را مطالعه کنید ، درصورتی که نه صدایی هست و نه تصویری به مطلب سیاه شدن صفحه تلویزیون و یا مطلب چشمک زدن چراغ پاور مراجعه نمایید.

بررسی تعداد چشمک چراغ پاور

در صورتی که تلویزیون شما دارای سیستم هوشمند و عیب‌یابی خودکار باشد ، بعد از مطالعه بخش بررسی کابل و ورودی تلویزیون به بخش عیب‌یابی هوشمند مراجعه کنید.

تنظیمات روشنایی

 • تنظیم روشنایی دستگاه خود را بررسی کنید. گاهی اوقات ممکن است یک مورد در تنظیمات دچار مشکل شود.
 • اگر مشکل از تنظیمات بود چه بهتر ، اگر نه به قدم بعدی بریم.
کابل و ورودی‌های تلویزیون - یک احتمال جدی برای عدم وجود تصویر

بررسی کابل و ورودی تلویزیون

 • مطمئن شوید که تلویزیون در ورودی صحیح تنظیم شده باشد. به طور مثال دستگاه باید روی حالت HDMI باشد، اما اشتباها روی حالت DVI تنظیم شده باشد. اگر با این حالت مشکل رفع نشد ، حالت HDTV را نیز امتحان کنید یا ورودی‌های دیگر را نیز بررسی نمائید ، زیرا این مسائل می تواند باعث ایجاد مشکل باشد .
 • اتصالات کابل پشت تلویزیون را بررسی کنید. گاهی اوقات علت مشکل نبودن تصویر در تلویزیون ال‌ای‌دی می تواند به واسطه‌ی اشتباهاتی در اتصالات کابل به وجود آمده باشد. به این معنی که HDMI را به یک مولفه‌ی اشتباه وصل کرده‌اید و همین اتصال به پورت نامناسب باعث ایجاد مشکل شده است . برای حل این مسئله باید HDMI را جدا کرده و به ورودی دیگر که پورت مناسب آن می‌باشد وصل نمائید .
 • اگر تلویزیون خود را در ورودی HDMI تنظیم کردید علاوه بر این تلویزیون تصویر ندارد، صدا هم ندارد، باید ورودی تلویزیون خود را عوض کنید بطور مثال به ورودی HDMI2 متصل کنید. گاهی ممکن است کابل HDMI تنها صدا را انتقال دهد ، پس کابل سایر ورودی‌ها هم با هم تعویض کنید تا مطمئن شوید مشکل از کابل نیست‌.
 • از یک کابل خوب و برند استفاده کنید و آن را با کابل از یک منبع خاص تعویض کنید. این کار را به نوبه خود برای هر منبعی که دارید انجام دهید. اگر این تعویض مشکل را برطرف کرد، یک کابل جایگزین تهیه کنید و آن را متصل کنید. اگر مشکلی حل نشد، به مورد بعدی بروید.
 • ابتدا تلویزیون را خاموش کنید سپس هر دستگاه و کابلی که به تلویزیون وصل است را از تلویزیون جدا کنید. و تلویزیون را روشن کنید. سپس مجدد دستگاه‌های جانبی را وصل کنید، با این کار نیز ممکن است مشکل حل شود.
بازگشت به تنظیمات کارخانه

بررسی پیکربندی و بازگشت به تنظیمات کارخانه

تلویزیون شما تنظیمات بی‌شماری دارد که می توانید آنها را پیکربندی کنید. برخی از این موارد بر اتصالات تلویزیون شما تأثیر می‌گذارد.

 • دکمه ی منو را فشار دهید، اگر منو ظاهر شد خبر خوبی است، در غیر اینصورت موارد زیر را قدم به قدم انجام دهید :
 • تلویزیون خود را به مدت 60 ثانیه از برق بکشید. فقط آن را خاموش نکنید و زمانی که تلویزیون روشن است مستقیم از برق بکشید.
 • 60 ثانیه خیلی مهمه ، پس حتما با ثانیه شمار کل این زمان را محاسبه کنید تا کمتر از این زمان نشود.
 • پس از قطع‌شدن دکمه پاور آن را به مدت 30 ثانیه نگه دارید.
 • تلویزیون خود را دوباره به برق وصل کنید و تصویر را بررسی کنید. اگر کار می‌کند، کار تمام شده، اگر نه، به مرحله بعدی بروید.

 • در تلویزیون شارپ دستگاه خود را به مدت 60 ثانیه از برق بکشید. فقط آن را خاموش نکنید و زمانی که تلویزیون روشن است مستقیم از برق بکشید.
 • هر دو دکمه ولوم پایین و ورودی (input) را همزمان نگه دارید و تلویزیون را دوباره وصل کنید.
 • تلویزیون باید روشن شود و یک کادر آبی در گوشه سمت چپ بالای صفحه نمایش داده شود. در همان زمان دکمه کاهش صدا و کانال پایین را فشار دهید و یک منو ظاهر می‌شود.
 • با استفاده از کنترل از راه دور تلویزیون، فلش رو به پایین را به Industry INT فشار دهید. دکمه سمت راست را فشار دهید تا Industry INT روشن شود.
 • دکمه Enter را فشار دهید تا Industry INT فعال شود. صفحه ای با عنوان Industry INIT Success نمایش داده می‌شود.
 • دوباره تلویزیون را مستقیما از برق جدا کنید و 30 ثانیه صبر کنید و تلویزیون را دوباره وصل کنید و تمام .
 • در برخی از تلویزیون‌های شارپ با نگه داشتن کنترل جلوی چشمی پاور و زدن همزمان تلویزیون به برق ، به اصطلاح شوک داده شده و نگه داشتن دکمه پاور لازم نیست.

 • در تلویزیون هایسنس دستگاه خود را به مدت 60 ثانیه از برق بکشید. فقط آن را خاموش نکنید و زمانی که تلویزیون روشن است مستقیم از برق بکشید.
 • در روش اول باید 10 دقیقه تلویزیون خاموش باشد. پس از 10 دقیقه، دکمه "POWER" را در تلویزیون هایسنس خود فشار دهید و آن را به مدت 60 ثانیه نگه دارید.
 • در آخر، تلویزیون را دوباره به پریز برق وصل کنید، در حالی که دکمه "POWER" را نگه داشته اید، و تلویزیون را روشن کنید.
 • روش دوم هایسنس باید ابتدا، دکمه های "VOLUME UP" و "INPUT" یا "MENU" را به طور همزمان فشار دهید.
 • به نگه داشتن این دکمه ها ادامه دهید و همزمان، دکمه “POWER” را نیز فشار داده و پس از پنج ثانیه رها کنید. پس از آن، بقیه دکمه ها را نیز رها کنید.
 • در روش سوم باید دکمه های “MENU/INPUT” و “VOLUME DOWN” را با هم فشار داده و نگه دارید.
 • در حالی که هنوز دو دکمه را نگه داشته اید، دکمه "POWER" را فشار داده و آن را نیز نگه دارید.
 • حالا صبر کنید تا نور آبی روی صفحه تلویزیون Hisense شما نشان داده شود. (هنوز دکمه ها را رها نکنید).
 • ده ثانیه صبر کنید و هر سه دکمه را رها کنید. این کار باعث می‌شود تلویزیون Hisense خود را مجددا راه اندازی کنید.

 • در تلویزیون پاناسونیک معمولا یک دکمه کوچک است که در پشت یا کنار تلویزیون قرار دارد .
 • به مدت 10 ثانیه دکمه را فشار دهید و نگه دارید. این کار باعث می‌شود تلویزیون Panasonic خود را مجددا راه اندازی کنید.
وقتی که تصویر ندارید تلویزیون را با فلش آپدیت نکنید

مشکل نرم‌افزار تلویزیون

 • به هیچ عنوان تلویزیون را آپدیت نکنید، بخصوص تلویزیون با برندهای داخلی. قبل از بروزرسانی حتما از وجود آپدیت جدید تلویزیون با تعمیرکار مجاز تلویزیون خود اطمینان حاصل کنید
 • بعد از گرفتن تائید از تعمیرکار ، تلویزیون را بروزرسانی کنید. مشکل حل شد؟ اگر نه ادامه مطلب را مطالعه کنید.
 • همچنین می‌توانید این مرحله را در آخر انجام دهید و فعلا از انجام آن صرف نظر کنید.
سیاه شدن صفحه تلویزیون و تست چراغ قوه

مشکل سخت‌افزاری و بررسی با تست معروف چراغ‌قوه

 • تلویزیون را روشن کنید ، اطمینان حاصل کنید که به منبعی متصل هستید که سیگنالی با صدا و تصویر به شما می‌دهد.
 • یک چراغ قوه روشن روی صفحه بتابانید ، در ناحیه ای که با چراغ‌قوه روشن می‌شود، ببینید آیا تصویری وجود دارد یا خیر.
 • تلویزیون خود را با چهار قسمت مساوی در نظر بگیرید و زاویه نور را تغییر دهید ، همچنین تمام قسمت‌های تلویزیون را با چراغ‌قوه بررسی کنید به دلیل اینکه ممکن است تنها قسمتی از تلویزیون تصویر داشته باشد.
 • اگر تصویر دیده شد پس مطمئن باشید مشکل از نور پس‌زمینه است و بک‌لایت تلویزیون به مشکل برخورده و باید تعویض گردد.
 • اگر تنها نوری ضعیف بود یا خطهای رنگی روی صفحه پدید آمد مشکل از پنل است . اگر باز هم تصویر و حتی نور مشاهده نمی‌کنید به مرحله بعد مراجعه کنید.

یکی از اصلی‌ترین دلایل در این بخش  می تواند مربوط به بک‌لایت تلویزیون باشد . در اصطلاح لغوی Back light به معنای نور پس‌زمینه می‌باشد. همانطور که مشخص است در محیط‌ و یا صفحه تاریک تا نوری نباشد اجسام و یا اجزا قابل مشاهده نمی‌باشند. در تلویزیون نیز همین قانون پا برجاست ، بدین روال که تا نوری به صفحه نمایش تابیده نشود، تصاویر پخش شده بر روی پنل قابل تماشا نیستند. و یکی از علتهای تصویر نداشتن تلویزیون در حالی که صدا دارد این مورد است.

مطالعه مقاله " بک‌لایت تلویزیون و هزینه تعویض " کمک می‌کند اطلاعات کامل‌تری را درباره این قطعه بدست آورید .

خبر خوب : این مشکل حتی در منزل کاملا قابل تعمیر می‌باشد . بنابراین پیشنهاد مجموعه تعمیرات کرج سرویس به شما کاربران گرامی این می‌باشد که بعد از پدید‌آمدن این مشکل در دستگاه خود سریعا نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید .

قطع شدن یا تیره شدن تصویر تلویزیون

آخرین احتمال مشکل نداشتن تصویر

اگر باز هم تصویر و حتی نور مشاهده نمی‌کنید یقینا مشکل از ورودی و مین‌برد است، زیرا ورودی‌های تلویزیون به مین‌برد متصل است و دلیل عدم وجود تصویر مشکل در سوکت ورودی برد است.

آیا میدانید؟ بیشتر تعمیرکاران تهران و البرز ، تعمیرات خود را با دستگاه های پیشرفته کرج سرویس تعمیر می کنند !!

سنسور هوشمند عیب‌یابی تلویزیون توسط چشمک زدن دکمه پاور

سیستم هوشمند تلویزیون و عیب‌یابی خودکار

تلویزیون سونی صدا دارد تصویر ندارد

در صورت نداشتن تصویر تلویزیون سونی و همچنین پاناسونیک ، شارپ ، آیوا و چند برند معتبر دیگر بدلیل خرابی بک‌لایت یا پنل یا قطعات ، سنسوری وجود دارد که در مواقع مشکل و عدم عملکرد صحیح قطعات ، دکمه پاور تلویزیون شروع به چشمک زدن می‌کند. در حقیقت تلویزیون روشن نمی‌شود یا به هنگام روشن نمودن آن تنها چراغ پاور چشمک می‌زند.

ابتدا دکمه منو را روی کنترل فشار دهید و چک کنید تصویر منو (menu) ظاهر می‌گردد یا خیر؟ در مرحله بعد بررسی کنید آیا دستگاه در ورودی دیگر تصویر دارد؟ گاهی اوقات هم ممکن است گزینه صرفه جویی در مصرف برق روی حالت ( نمایشگر خاموش ) باشد که با زدن یکی از دکمه‌ها ، تصویر مجدد نمایش داده می‌شود .

در غیر اینصورت تعداد چشمک یا علامت مورس تلویزیون را بشمارید :

 • 2 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون شارپ می‌تواند مربوط به خرابی منبع تغذیه، نمایشگر باشد و با تعمیر جزئی قابل برطرف‌شدن است.
 • 3 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون پاناسونیک می‌تواند مربوط به خرابی منبع تغذیه، نمایشگر و یا کابل های فلت باشد و با تعمیر جزئی قابل برطرف‌شدن است.
 • 3 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون هایسنس ، خرابی مدار اینورتر یا مشکل نور پس زمینه یا همان بک‌لایت مشهود شده و باید یکی از این دو قطعه تعویض گردد‌.
 • 3 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون ال جی می‌تواند مربوط به منبع تغذیه و بک لایت باشد.
 • 5 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون می‌تواند مربوط به پنل یا برد تیکان باشد.
 • ۶ مرتبه چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی نشان از خرابی در لامپ های بک‌لایت است که همواره می‌بایست توسط متخصصین در این زمینه مورد بررسی و تعمیر یا تعویض قرار گیرد.
 • 7 یا 8 بار چشمک زدن چراغ پاور در تلویزیون هایسنس مشکل نور پس زمینه یا همان بک لایت است
 • 8 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی نشان از خرابی در مین‌برد یا اچ دی ام آی است.
 • 9 بار چشمک زدن چراغ پاور هایسنس خیلی حساس تر از موارد بالا است . مشکل ولتاژ نور پس زمینه به شدت خطرناک است ، به دلیل اینکه بعد از تعویض بک لایت باز هم ممکن است این مشکل در بک لایت جدید رخ دهد .
 • 10 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی نشان از قطع بودن یکی از اتصالات است.
 • 16 بار چشمک تلویزیون شارپ عمدتاً نشان دهنده خطای پنل است و مربوط به نور پس زمینه و بکلایت می‌باشد

اگر کماکان تلویزیون تصویر نداشت با چراغ قوه موبایل داخل تصویر تلویزیون نور بیاندازید ، اگر تصویر تلویزیون دیده شد مشکل از بک‌لایت تلویزیون است اما اگر نور ضعیف بود یا خطهای رنگی روی صفحه پدید آمد مشکل از پنل یا برد تیکان است .

تعمیرات بک‌لایت در کرج با یک سال گارانتی

تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد ( ال جی ، سامسونگ ، ایکس ویژن ، اسنوا ، دوو ، مارشال و هایسنس )

به جز توضیحات فوق در خصوص تلویزیون سونی ، دیگر موارد مختص خرابی در این سری از تلویزیون‌هاست ؛ نداشتن تصویر در تلویزیون ال جی ، هایسنس ، سامسونگ ، مارشال ، دوو ، ایکس ویژن و اسنوا کاملا یکسان هستند ، اگر مشکل بک‌لایت باشد ، بک‌لایت‌های هر برند و مدل‌های آن با هم متفاوت است .

در این برند از تلویزیون ها اگر کماکان تلویزیون تصویر نداشت با چراغ قوه موبایل داخل تصویر تلویزیون نور بیاندازید ، اگر تصویر تلویزیون دیده شد مشکل از بک‌لایت تلویزیون است اما اگر نور ضعیف بود یا خطهای رنگی روی صفحه پدید آمد مشکل از پنل است .
در برندهای ذیل هم موضوع نداشتن تصویر صادق است :
پارس ، شهاب ، هیتاچی ، جی‌پلاس، هیوندای ، پانورامیک ، ایوولی ، تی سی ال ، ام جی اس ، آر تی سی ، اچ سی ال ، توشیبا ، فیلیپس ، بوش ، صنام ، امپریال ، آوکس ، هاردستون ، مجیک ، زلموند ، دنای ، سونیا ، سوپرا ، سی یرا ، اکسون ، اکسنت ، وستل ، لایف ، بنکیو ، بِلست ، بُست ، بنس ، بِست الکتریک ، سینگل ، سام ، یونیوا ، جنرال ، جنرال گلد ، جنرال اینترنشنال ، الیو ، جی وی سی ، پایونیر و شیائومی .

تعمیرات کرج با بهره‌مندی از قطعات اورجینال و اصلی و همچنین بکارگیری چسب های مرغوب از پدید‌آمدن مشکلات بعد از تعمیر جلوگیری خواهد نمود.

هزینه تعمیر و تعویض بک لایت تلویزیون در کرج

هزینه تعمیر بک‌لایت تلویزیون

چطور متوجه شویم که بک‌لایت تلویزیون ما در زمان استفاده از خدمات تعمیر تلویزیون نیاز به تعمیر دارد یا تعویض؟ معمولا همه چیز بسته به کارشناسی دارد که در زمان کارشناسی تلویزیون شما به شما مشاوره می‌دهد ! به هردلیل این امکان وجود دارد که تعمیر بک‌لایت تلویزیون، مشکل شما را برطرف کند اما هزینه تعمیر و تعویض در مرکز تعمیرات کرج یکی است ، پس چه بهتر که تعویض گردد .

هزینه تعمیر بک‌لایت تلویزیون بستگی به مدل تلویزیون و نوع بکلایت تلویزیون دارد . انواع بکلایت و جدول هزینه تعویض آن در مقاله بک‌لایت تلویزیون بطور کامل توضیح داده شده است.

تعمیر تلویزیون در منزل فقط با قطعات اصلی

استفاده از قطعات اورجینال برای تعمیر انواع تلویزیون

یکی از مهم‌ترین مواردی که حتما باید در نظر داشته باشید ، استفاده از قطعات اصل است . در صورتی قطعات غیر اصل و یا تقلبی برای تعمیر تلویزیون استفاده شود ؛ نه تنها ایراد رفع نخواهد شد ، بلکه ممکن است به سایر اجزا نیز صدمه وارد شود .

لذا در این خصوص اهمال نکنید و مراکز تعمیر تلویزیون مجاز را در تامین قطعات اصل انتخاب کنید تا تعمیرکار در صورتی که تلوزیون نیاز به تعویض قطعه داشته باشد ، بتواند از قطعات اصل با گارانتی معتبر استفاده کند . همچنین نمایندگی تعمیر تلویزیون کرج سرویس تنها قطعات اصلی را به تعمیرکاران خود ارائه می دهد .

اینجا فرق داره - گارانتی کتبی - کد رهگیری و فاکتور سیستمی داره

گارانتی کتبی معتبر قطعات تعویضی یا تعمیری

تمامی قطعات تعویض یا تعمیر شده توسط نمایندگی تعمیرات کرج ، دارای گارانتی کتبی 6 ماه الی یکساله و در برخی برندها 18 ماهه است .

" ضمانت کتبی " شامل تعمیر یا تعویض قطعات بوده و بصورت رایگان صورت می گیرد .

یکی از مهمترین مسائلی که کرج سرویس به طور ویژه به آن اهمیت داده است، ارائه فاکتوری مبنی بر تعمیر انجام گرفته می‌باشد که در آن تمام مراحل تعمیر صورت گرفته، هزینه پرداخت شده و مدت اعتبار آن قید شده است.

تمام خدمات صورت گرفته توسط این مجموعه دارای حداقل ۶ ماه ضمانت می‌باشد و در صورتی که در طول این مدت کاربر با ایرادی در تلویزیون خود مواجه شود از طریق ارائه این برگه گارانتی می تواند بدون پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای از خدمات این مجموعه استفاده نمایند. ارائه برگه گارانتی تنها بابت رضایت خاطر کاربرانی می‌باشد که از خدمات این مجموعه بهره‌مند شده‌اند.

در صورتی که برای اولین بار جهت تعمیر و تعویض با این مرکز تماس گرفته باشید ، خدمات ارائه شده بدون هزینه ایاب و ذهاب است . بعد از تعمیر یا تعویض قطعه ، اگر تلویزیون مجددا خراب شود ، شامل گارانتی کرج سرویس بوده و هزینه تعمیر مجدد گرفته نمی‌شود و تنها در بعضی مواقع که به ندرت پیش می آید هزینه ایاب و ذهاب دریافت می‌گردد .